Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie dokumenty dotyczące awansu zawodowego i jak długo B-5 czy B-50 powinien przechowywać dyrektor publicznej szkoły w archiwum szkolnym?
Powyższego zagadnienia nie regulują obowiązujące przepisy, dlatego należy zapoznać się z wewnętrznymi regulacjami konkretnej szkoły. Zgodnie z § 14 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 2200), protokoły i pozostała dokumentacja prac komisji egzaminacyjnej i komisji kwalifikacyjnej są przechowywane przez organ powołujący komisję. W dokumentacji pozostawia się wniosek nauczyciela o podjęcie postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego oraz dokumenty załączane do wniosku, o których mowa w § 9 ww. rozporządzenia. Przepisy nie określają natomiast okresu przechowywania dokumentacji dotyczącej awansu zawodowego nauczycieli. Zagadnienie to powinny uregulować wewnętrzne regulacje szkoły, w tym w placówce samorządowej określa je jednolity rzeczowy wykaz akt, który ustala dla dokumentacji kwalifikację archiwalną, w tym oznaczenie B oraz liczbę lat liczoną w pełnych latach kalendarzowych począwszy od dnia 1 stycznia roku następnego od daty zakończenia sprawy, zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 października 2015 r. w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji, przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych i brakowania dokumentacji niearchiwalnej (Dz. U. z 2019 r., poz. 246). Szkoła niepubliczna może wzorować się na tych rozwiązaniach lub organ prowadzący może przyjąć inne zasady przechowywania dokumentacji. Należy zapoznać się z wewnętrznymi regulacjami danej niepublicznej szkoły, jaka część dokumentacji ewentualnie została oznaczona jako należąca do kategorii B-50, a jaka do kategorii B-5. Możliwe jest (natomiast z powodu braku informacji w pytaniu nie można tego stwierdzić z pewnością), że np. odpis aktu nadania stopnia awansu ma być przechowywany przez 50 lat, a inna dokumentacja – przez 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego uzyskania stopnia awansu. Organ prowadzący mógł także przyjąć inne okresy przechowywania dokumentacji awansowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w karcie oceny pracy nauczyciela, który zakończył staż 31.01.2019r. na nauczyciela mianowanego osobno ustosunkowuje się do stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel stażysta, zatrudniony na zastępstwo na czas dłuższej choroby za nauczyciela, może rozpocząć awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego?Jak postąpić, jeśli umowa o pracę na czas zastępstwa wygaśnie wcześniej niż przed końcem maja, czyli nauczyciel nie odbędzie całości stażu? Czy taki nauczyciel może dokończyć staż w innej szkole albo na innym stanowisku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Posiadam 32 letni okres pracy w przedszkolu, od roku pełnię w tym przedszkolu funkcję dyrektora, bardzo bym chciała otworzyć staż na nauczyciela dyplomowanego, bardzo proszę o wzór takiego planu oraz wszystkie związane z takim awansem ustalenia.
- Jak obliczyć datę zakończenia stażu nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego rozpoczętego 1.09.2017 r. (zakończenie: 31.05.2020 r.), jeśli nauczyciel przebywał w okresach:
• 25.02.2020–23.03.2020 – na zwolnieniu lekarskim
• 24.03.2020–22.03.2021 – na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim
• 23.03–6.05.2021 – na urlopie wypoczynkowym
• 7.05–21.05.2021 – na zwolnieniu lekarskim
• 24.05–30.06.2021 – na zwolnieniu lekarskim?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kontynuacja stażu w innej szkole. Czy nauczyciel, który rozpoczął staż w szkole przed 01.09.2019 r., a który od 01.09.2020 r. będzie pracował w innej (rozwiązanie stosunku pracy z dniem 31.08.2020 w jednej szkole - nawiązanie stosunku pracy od dnia 01.09.2020 r. w drugiej szkole) celem kontynuowania rozpoczętego stażu w nowej placówce powinien z poprzedniej otrzymać za okres dotychczas odbytego stażu co najmniej dobrą ocenę pracy (brzmienie art. 9f ust. 2 do 31.08.2019 r.) czy pozytywną ocenę dorobku zawodowego (brzmienie art. 9f ust. 2 od 01.09.2019 r.)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe