Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel prowadzący zajęcia pozalekcyjne - koło szachowe?
Przepisy nie rozróżniają kwalifikacji nauczycieli zajęć obowiązkowych i dodatkowych. Nauczyciel powinien więc mieć ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe z zakresu gry w szachy albo posiadać tytuł instruktora (§ 3 i 4. § 9 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575). W praktyce Polski Związek Szachowy prowadzi kursy dla nauczycieli w ramach programu „Edukacja przez szachy w szkole”, powołując się na porozumienie w tym zakresie z MEN. W razie wątpliwości o stanowisko w sprawie kwalifikacji nauczyciela takich zajęć należy zwrócić się do kuratora oświaty, który je rozstrzyga w ramach nadzoru pedagogicznego – art. 55 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony od 07.03.2018r do 09.10.2018r przebywała na zwolnieniu lekarskim (ciąża).
10.10.2018r urodziła dziecko.
Od 10.10.2018r do 31.12.2018r przebywała na urlopie macierzyńskim.
Czy należy nauczycielce wypłacić „13” za 2018r ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi w roku 2012 otrzymał nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy- czyli następną za 25 lat pracy powinien otrzymać w roku 2017. W tym roku tz. 2016 dostarczył zaświadczenie z Urzędu Pracy, iż przez 3 lata i 11 miesięcy przed podjęciem pracy w tut. szkole otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych z Urzędu Pracy, który jak wiemy wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia i zachowania uprawnień pracowniczych, więc do nagrody jubileuszowej również. W tym roku staż pracy pracownika wynosi łącznie 27 lat i 11 miesięcy. Nie otrzymał on nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy- jak w świetle przepisów wybrnąć z tego problemy. Czy nagroda jubileuszowa za 25 lat pracy przepadła pracownikowi, czy należy ją wypłacić? Dziękuję za wszelka pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku wynikła niespotykana dla mnie sytuacja. Nauczyciel zatrudniony jest w wymiarze 19/18. Okazało się, że przez pierwsze półrocze nauczyciel ma możliwość dodatkowo uczyć 3 godziny w świetlicy. Z tego wynika, że 3/26 to nadliczbówki. Organ prowadzący poinformował nas, że bez względu na to czy ma już etat z lekcji, uśrednia się go i każda nadliczbówka jest liczona z uśrednienia. Jest to z niekorzyścią dla nauczyciela. Pensum jest również wyższe. Bardzo proszę o pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 04.12.2015 r. nauczyciel dostarczył orzeczenie lekarskie (data wydania: 02.12.2015 r.), w którym lekarz stwierdza konieczność udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w okresie, od 15.12.2015 r. do 14.12.2016 r. Mam uzasadnioną podstawę by sądzić, iż przedstawienie takiego orzeczenia w trakcie trwania semestru jest swoistą złośliwością ze strony nauczyciela, jego reakcją na podjęte przez dyrektora kroki dyscyplinujące, z uwagi na osiągane przez niego niskie wyniki nauczania. Wcześniej nie było żadnych symptomów stanu chorobowego nauczyciela, nie przebywał na zwolnieniach lekarskich itp. W związku z tym zamierzam skorzystać z prawa do odwołania do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, i stąd moje pytanie: Czy do czasu otrzymania odpowiedzi w trybie odwoławczym z wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy nauczyciel kontynuuje pracę w szkole na zajmowanym dotychczas stanowisku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podstawy prawne dla nauczyciela:
1. odprawa 3 miesięczna
2. rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturę
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe