Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie pensum powinien realizować nauczyciel w grupie dzieci, która liczy: szesnaścioro dzieci 6-letnich + pięcioro dzieci 5-letnich? 22 godziny pensum czy 25 godzin, zgodnie z uchwałą organu prowadzącego, która mówi, że nauczyciel pracujący z dziećmi 5-letnimi i młodszymi realizuje 25 godzinne pensum?
Wymiar pensum jest ustalony przez ustawodawcę dla: nauczycieli przedszkoli, z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich w wymiarze 25 godzin (sytuacja podana na końcu treści pytania: grupa dzieci 5 – letnich i młodszych) oraz nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich, realizujących pensum 22 – godzinne (art. 42 ust. 3 lp. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.). Ponadto od dnia 1 września 2019 r. wejdzie w życie art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. c) KN, zgodnie z którym organ prowadzący przedszkole określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 25 godzin. Na podstawie treści pytania nie można wskazać wymiaru pensum nauczyciela pracującego w grupie 6- latków i młodszych dzieci, ponieważ nie podano treści uchwały obowiązującej w tym zakresie od 1 września 2019 r. W pytaniu podano jedynie, że organ prowadzący podjął inną uchwałę, mianowicie dotyczącą pracy z dziećmi 5-letnimi i młodszymi (czyli powielił treść art. 42 ust. 3 lp. 1 KN). Wynika z tego, że uchwała o takiej treści nie dotyczy wymiaru pensum nauczycieli pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze; być może jeszcze organ nie podjął stosownej uchwały na podstawie nowej regulacji art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. c KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przedszkole niepubliczne ma obowiązek uzupełniania kart profilaktycznego badania lekarskiego dziecka w wieku 5 i 6 lat?
Jeśli w placówce nie ma zatrudnionej pielęgniarki, to kto ma wypełnić dokument?
Kto powinien przechowywać taki dokument i jak długo?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z zapytaniem i proszę o odpowiedź: 1) Czy nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania może złożyć podanie do dyrektora szkoły o ograniczenie zatrudnienia do 1/2 etatu na jeden rok szkolny? 2) Czy dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na podstawie powyższego wniosku na ograniczenie zatrudnienia do 1/2 etatu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor w placówce niepublicznej może przeprowadzić na terenie zakładu pracy badanie pracowników na trzeźwość alkomatem czy poprosić o to pana z Policji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zapytać, jakie warunki powinno się spełnić, żeby założyć niepubliczną bursę? Czy jest jakaś minimalna liczba miejsc w takiej bursie i czy na jej prowadzenie można otrzymać dotację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor jednostki chcąc wprowadzić do użytku instrukcję kancelaryjną, powinien ją najpierw przesłać do właściwego oddziału Państwowego Archiwum i czekać do momentu uzyskania jej zatwierdzenia? Czy też wysyłając wzór takiej instrukcji do zatwierdzenia, należy ją równocześnie wdrożyć?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe