Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie przepisy regulują sprawę urlopów pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w poradni psychologiczno-pedagogicznej w zakresie urlopu wypoczynkowego podlegają przepisom Karty Nauczyciela oraz kodeksu pracy.
Karta Nauczyciela reguluje wymiar urlopu oraz kwestię ekwiwalentu urlopowego:
art. 64 ust. 3. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
art. 66 ust. 2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.
Pozostałe kwestie należy rozstrzygać zgodnie z kodeksem pracy.
art. 64 ust. 5a. KN:
Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami.
W przypadku udzielania urlopu proporcjonalnego do przepracowanego okresu, należy kierować się zatem przepisami kodeksu pracy oraz ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
np.
art. 154 § 2 kodeksu pracy:
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1 (w tym przypadku wymiar określony w karcie nauczyciela, czyli 35 dni); niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 01.09.2011 do 29.02.2012. W dniu 26.09.2011 ma przejść operację kolana, po której będzie miał zwolnienie lekarskie. Czy może przerwać urlop dla poratowania zdrowia na czas zwolnienia lekarskiego i czy dzięki temu przesunie mu się urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłam księgową na 3/4 etatu, która pracuje też w innej szkole na 1/2 etatu.
W drugiej szkole pracuje od 4 lat.
Poprzednio miała zakończone okresy zatrudnienia z różnych miejsc pracy.
Jak naliczyć jej dodatek stażowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik Administracji w Gimnazjum w dniu 11 września nabywa prawa do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Natomiast niedawno do szkoły dostarczył dokument który potwierdza zwiększenie stażu pracy o 5 lat. Jak należy wypłacić nagrodę jubileuszową najpierw za 20 lat pracy a następnie za 25 lat pracy??
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani Beata pracownik administracji zatrudniona w szkole na ½ etatu chce złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Pani Beata urodziła córkę 11.01.2015 r. ; od dnia 11.01.2015 r. do 09.01.2016 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim (182 dni), a później na urlopie rodzicielskim (182 dni). Aktualnie chciałaby przejść na urlop wychowawczy. Jak powinien wyglądać prawidłowy wniosek i jakie dokumenty musi dołączyć do wniosku? Jaka jest długość i jakie są zasady udzielania urlopu wychowawczego, czy pracownik musi spełniać jakieś warunki i jakie pracodawca musi załatwiać w związku z tym formalności? A co z urlopem wypoczynkowym jeśli pracownikowi przysługuje jeszcze 6 dni urlopu wypoczynkowego za 2016 r. czy urlop wypoczynkowy należy oddać pracownikowi przed urlopem wychowawczym. Czy w trakcie urlopu wychowawczego pracownik nabywa prawo do urlop wypoczynkowy np. za 2017 r? I czy urlop wychowawczy zaliczamy do pracowniczego stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obie treści pytania dotyczą ZFŚS. 1. Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym od.1.09.2016 do 30.06.2017 należą się świadczenia z ZFŚS? Dodam, iż nauczyciel w trakcie urlopu pracuje w innej szkole w innym mieście; 2. Czy pracownikowi administracji przebywającemu na urlopie wychowawczym w okresie 16.09.2016 r. - 15.08.2019 r. należą się świadczenia z ZFŚS? Dodam, iż pracownik w trakcie urlopu wychowawczego pracuje w innej instytucji publicznej w innej gminie. Czy istnieją jakieś przepisy (wyroki) które interpretują ww. sytuacje.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe