Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie są procedury skreślenia wychowanka z listy wychowanków w bursie?
Skreślenie wychowanka następuje w postępowaniu administracyjnym, w którym dyrektor zawiadamia pełnoletniego wychowanka lub rodziców osoby małoletniej o wszczęciu postępowania w związku z zaistnieniem przesłanek wymienionych w statucie placówki, które uprawniają do skreślenia z listy wychowanków; dyrektor zwraca się do rady pedagogicznej o podjęcie uchwały w sprawie skreślenia z listy wychowanków oraz do samorządu uczniowskiego o wyrażenie opinii w sprawie skreślenia z listy wychowanków; po podjęciu tych uchwał a przed wydaniem decyzji, dyrektor zawiadamia wychowanka lub rodziców o możliwości zapoznania się z materiałami postępowania w określonym terminie i przedstawienia stanowiska; po jego upływie dyrektor wydaje decyzję o skreśleniu wychowanka wraz z uzasadnieniem, wskazującym na zaistnienie przesłanek ze statutu; decyzję doręcza się pełnoletniemu wychowankowi lub rodzicowi małoletniej osoby z pouczeniem o możliwości wniesienia odwołania w terminie 14 dni za jego pośrednictwem do kuratora oświaty (art. 31 pkt 5 lit. b), art. 39 ust. 2 UoSO, od 1 września 2017 r. art. 51 ust. 1 pkt 4 lit. b), art. 68 ust. 2 PO, art. 10 § 1, art. 61 § 4, art. 107, art. 129 KPA).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor szkoły publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie (Zarząd powierza stanowisko bez konkursu) pracuje także w innej szkole jako nauczyciel. Czy w takim przypadku do przedłużenia umowy (jako dyrektor) potrzebna jest ocena pracy dyrektora szkoły czy wystarczy jako nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela zatrudnionego w wymiarze 2/18, 4/18, 6/18 etatu obowiązuje realizacja godzin z art. 42 KN, jeśli tak, to w jakim zakresie?
- Czy organ prowadzący tj.gmina może zlecić świadczenie pracy przez nauczycieli publicznej szkoły podstawowej w okresie zimowej przerwy świątecznej /np. wigilii/ ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy do szkoły dla młodzieży (technikum lub liceum ogólnokształcącego) może zostać przyjęty pełnoletni absolwent zasadniczej szkoły zawodowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Decyzją wójta muszę zwolnić pracownika niepedagogicznego. W przeciwnym razie nie będę miała zatwierdzonego arkusza organizacyjnego. W szkole nie zmienia się liczba klas i uczniów. Jestem w trudnej sytuacji.
Zwolniony ma być woźny, nie wiem jaki powód podać w uzasadnieniu rozwiązania umowy? W jaki sposób zabezpieczyć się przed sadem pracy? Z góry dziękuję za informację.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe