Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie są w roku szkolnym 2022/2023 wzory arkuszy i świadectw dla szkół podstawowych?
Nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków określa w § 72 oraz § 75, że arkusze ocen założone przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia (to jest 17 czerwca 2023 r.) uczniom szkół podstawowych na podstawie przepisów dotychczasowych są prowadzone do czasu zakończenia kształcenia przez tych uczniów w szkole podstawowej.
Także w § 75 i 76 cytowanego rozporządzenia określa, że świadectwa szkolne promocyjne orz ukończenia szkoły podstawowej mogą być wydawane na blankietach i drukach wyprodukowanych na podstawie przepisów dotychczasowych i według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, do czasu wyczerpania zapasów tych blankietów i druków.
Z uwagi na powyższe możemy posługiwać się zapisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz. U. z 2019 r. poz. 1700 z późn. zm.):
- Świadectwa szkolne promocyjne szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023 wydaje się:
1) na druku według wzoru nr 1 (o symbolu MEN-I/1/1) określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków - uczniom klas I-III szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży;
2) na druku według wzoru odpowiednio nr 3 (o symbolu MEN-I/3/1) lub 4 (o symbolu MEN-I/4-w/1) określonego w załączniku nr 3 do cytowanego rozporządzenia wydaje się uczniom klasy IV-VII szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży;
3) na druku według wzoru nr 6 (o symbolu MEN-I/6/1) określonego w załączniku nr 3 do cytowanego rozporządzenia wydaje się uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do klas I-VII szkoły podstawowej.
- Świadectwa ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023 wydaje się:
1) na druku według wzoru odpowiednio nr 8 (o symbolu MEN-I/8/1) lub 9 (o symbolu MEN-I/9-w/1) określonego w załączniku nr 3 do cytowanego rozporządzenia wydaje się uczniom szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży;
2) na druku według wzoru nr 11 (o symbolu MEN-I/11/1) określonego w załączniku nr 3 do cytowanego rozporządzenia wydaje się uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do szkoły podstawowej.
Dotychczasowe arkusze ocen założone przed dniem 1 września 2019 r., uczniom szkół podstawowych powinny być prowadzone do czasu zakończenia przez tych uczniów kształcenia w tych szkołach.
Od roku szkolnego 2019/2020 arkusze ocen na druku według wzoru odpowiednio nr 33 (o symbolu MEN-I/33/1) lub 44 (o symbolu MEN-I/44/1) określonego w załączniku nr 3 do cytowanego rozporządzenia zakłada się uczniom klas I szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży i prowadzi w latach następnych (a zatem i w 2022/2023) również w kolejnych klasach tej szkoły.
W latach szkolnych 2019/2020 i 2020/2021 arkusze ocen na druku według wzoru odpowiednio nr 33 (o symbolu MEN-I/33/1) lub 44 (o symbolu MEN-I/44/1) określonego w załączniku nr 3 do cytowanego rozporządzenia dołączano do dotychczas prowadzonego arkusza ocen uczniów klas IV szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży i prowadzono w latach następnych (a zatem i w 2022/2023) również w kolejnych klasach tej szkoły. Arkusze ocen tak dołączone stały się integralną częścią dotychczasowych arkuszy ocen.
Od roku szkolnego 2019/2020 arkusze ocen na druku według wzoru odpowiednio nr 35 (o symbolu MEN-I/35/1) lub 46 (o symbolu MEN-I/46/1) określonego w załączniku nr 3 do cytowanego rozporządzenia zakłada się uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczającym do klasy I szkoły podstawowej i prowadzi w latach następnych (a zatem i w 2022/2023) również w kolejnych klasach tej szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy nadgodzin dyrektora.Ile nadgodzin może mieć dyrektor szkoly, którego pensum wynosi 10godz.tygodniowo?Organ prowadzący nie reguluje tej kwestii w regulaminie wynagradzania nauczycieli.Dziękuję za odpowiedż.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem organem prowadzącym oraz dyrektorem przedszkola niepublicznego. W związku z planowaną przez jednostkę dotującą kontrolą prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji oświatowej mam pytanie. Czy istnieje jakaś podstawa prawna zgodnie z którą przedszkola niepubliczne mają obowiązek opisywania faktur, tzn. na jakie cele dany zakup jest przeznaczony. Zaznaczam, że w uchwale Rady Gminy nie ma takiego zapisu. Czy, jeżeli faktura została zapłacona gotówką (na cele związane z działalnością przedszkola) konieczne jest dołączenie wyciągu z konta, na które jest przelewana dotacja, że kwotę tę odebraliśmy z dotacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy godzinę do dyspozycji dyrektora w szkole podstawowej na II etapie edukacji przeznaczoną na zwiększenie liczby zajęć z informatyki (przedmiotu obowiązkowego, na który w ramowym planie nauczania przeznaczono 2 godziny w cyklu kształcenia)również dzielimy na grupy w oddziale liczącym 26 uczniów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic ucznia niepełnoletniego złożył podanie do dyrektora szkoły o przyjęcie dziecka do trzeciej klasy szkoły publicznej w zawodzie technik informatyk. Obecnie dziecko uczęszcza do innej szkoły publicznej do trzeciej klasy w zawodzie technik informatyk (ten sam zawód). Czy na mocy Prawa oświatowego i rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu można przenieść/przyjąć ucznia? Nadmienię, iż nazwy przedmiotów w kształceniu zawodowym różnią się, a oceny z klasyfikacji śródrocznej są pozytywne.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kto podpisze świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły w razie nieobecności dyrektora szkoły? Dodam, że w szkole nie utworzono stanowiska wicedyrektora. Jest natomiast wyznaczony przez organ prowadzący nauczyciel do zastępowania dyrektora podczas jego nieobecności. Jeśli podpisuje ów nauczyciel, to jakiej treści pieczątkę imienną powinien zastosować?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe