Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Należy złożyć wniosek o wpisanie poradni do ewidencji prowadzonej przez powiat (art. 82 UoSO). Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać:1) oznaczenie osoby zamierzającej...

PORADA PRAWNA

08 października 2015 Prawo oświatowe

Jakie są wymogi, aby otworzyć niepubliczną Poradnię Wczesnego Wspomagania Rozwoju i Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną? Jakie wykształcenie jest wymagane od dyrektora i personelu? Czy na tego typu działalność przewidziana jest dotacja lub inne dofinansowanie?

Należy złożyć wniosek o wpisanie poradni do ewidencji prowadzonej przez powiat (art. 82 UoSO). Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać:
1) oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić placówkę, jej miejsca zamieszkania lub siedziby;
2) określenie odpowiednio typu i rodzaju placówki oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania,
3) wskazanie miejsca prowadzenia placówki oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających:
a) realizację zadań statutowych,
b) bezpieczne i higieniczne warunki pobytu i pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami;
4) statut placówki;
5) dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, przewidzianych do zatrudnienia w placówce,
6) dane niezbędne do wpisania poradni do rejestru REGON.

UoSO nie określa kwalifikacji dyrektora – ich sprecyzowanie należy do osoby prowadzącej. Natomiast pracownicy pedagogiczni muszą posiadać następujące kwalifikacje (art. 91b ust. 2 pkt 3 KN i § 2 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2015 r., poz. 1264):
1) studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnej z prowadzonymi zajęciami oraz przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści prowadzonych zajęć, oraz przygotowanie pedagogiczne, lub
3) studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż ww. i dodatkowo studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz przygotowanie pedagogiczne.

Niepubliczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która prowadzi wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymuje dotację samorządową na podstawie art. 90 ust. 1a UoSO na każde dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju. W pozostałym zakresie dotowanie przez powiat jest dobrowolne, dlatego osoba prowadząca powinna próbować uzyskać dofinansowanie także z innych źródeł, np. z dotacji unijnych.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT