Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie zadania służące uczniom (polegające na realizowaniu dydaktycznej i opiekuńczej funkcji placówki) powinny być zapisane w statucie, aby wicedyrektor ds. finansowych (będący jednocześnie organem prowadzącym przedszkole publiczne) mógł otrzymywać wynagrodzenie pokrywane z dotacji oświatowej? Jeśli ma nienormowany czas pracy, czy taka informacja powinna być zapisana w statucie, czy w innej dokumentacji pracowniczej?
Żaden przepis nie określa kompetencji wicedyrektora ds finansowych, a więc określa je statut – art. 172 ust. 3 w zw. z art. 102 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz.U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. Katalog zadań każdego wicedyrektora wykonującego zadania na rzecz uczniów (bez względu na opisową nazwę stanowiska) jest uzależniony od potrzeb konkretnej placówki (a ściślej dzieci) oraz kwalifikacji osoby zajmującej to stanowisko. Przykładowo zadania dydaktyczne, opiekuńcze lub wychowawcze realizujące funkcje placówki polegają na: prowadzeniu zajęć z uczniami przez nauczyciela (realizacja podstawy programowej, zajęcia dodatkowe, w tym specjalistyczne – jeśli osoba na stanowisku kierowniczym ma kwalifikacje pedagogiczne), opieka nad uczniami niepolegająca na prowadzeniu zajęć (nadzorowanie uczniów w czasie wyjść, wycieczek, przed lub po rozpoczęciu zajęć), wykonywanie zadań pomocy nauczyciela (w tym także w przypadku ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno - pedagogicznej), organizowanie imprez dla dzieci, organizowanie kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju uczniów, itp. Dla osoby niebędącej pracownikiem nie prowadzi się dokumentacji pracowniczej, natomiast informacja o nienormowanym czasie pracy wicedyrektora będącego organem prowadzącym może być zawarta w statucie przedszkola.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy zatrudnienia specjalistów od roku szkolnego 2022/2023. Szkoła niepubliczna licząca 74 uczniów (w tym 13 osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego). W zeszłym roku szkolnym tj. 2021/2022 zatrudniliśmy następujących specjalistów: psycholog zatrudniona na cały etat 34/34h – w tym 25h prowadzonych z uczniami z orzeczeniem i 9h z pozostałymi uczniami; nauczyciel prowadzący terapię pedagogiczną i trening umiejętności społecznych zatrudniony w wymiarze 24/34h – w tym 12h z uczniami z orzeczeniem, 8h języka rosyjskiego, 4h terapii pedagogicznej z pozostałymi osobami; zajęcia rewalidacyjne (zajęcia rozwijające umiejętności społeczne) zatrudniony w wymiarze 6/34h wyłącznie z uczniami z orzeczeniem; tyflopedagog – zajęcia rewalidacyjne 4h zlecenie wyłącznie z uczniami z orzeczeniem; logopeda – zajęcia rewalidacyjne 2h umowa zlecenie. Czy wyżej wymienione godziny spełniają wymagania dla specjalistów w roku szkolnym 2022/2023? Czy według nowego rozporządzenia (25% etatu psycholog + 25% pedagog specjalny + 50% pozostali specjaliści) dotyczy godzin zrealizowanych z wszystkimi uczniami tj. godziny dla uczniów z orzeczeniami + godziny dla pozostałych uczniów czy dotyczy to wyłącznie uczniów bez orzeczenia (godziny z orzeczeniowcami nie wchodzą do tej puli)? Czy nauczyciel który ma pełne uprawnienia do nauczania języka rosyjskiego, a ponadto ukończył studia podyplomowe: diagnoza i terapia pedagogiczna, oligofrenopedagogika, może być zatrudniony jako pedagog specjalny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy od września 2017 roku realizacja podstawy programowej wynosi 5 godzin, czy jest realizowana przez cały dzień pobytu dziecka w przedszkolu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W Państwa serwisie znalazłem dwie sprzeczne informacje dotyczące realizacji dodatkowej godziny lekcyjnej. Czy w roku szkolnym 2010/2011 wciąż obowiązuje 1 godzina dodatkowa w szkołach ponadgimnazjalnych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam problem, co zrobić z uczniem, który ma 3 miesiące zwolnienia lek.(od 01.09.11r., data wystawienia zaświadczenia 12.09.11r.czyli wsteczne)rodzic mimo procedury wewnątrzszkolnej dotyczącej zwolnień z w-fu nie chce napisać wniosku do dyrektora o zwolnienie, bo twierdzi, że dyrektor ma wydać decyzję o zwolnieniu na podstawie zaświadczenia od lekarza( w procedurze jest napisane, że rodzic składa wniosek do dyrektora i załącza zaświadczenie)Do tej pory rodzic nie złożył wniosku, mimo, że termin w procedurze mówi o dacie do 15.09 każdego roku. Jakie moga być konsekwencje dla ucznia, jeśli rodzic nie złoży wniosku. Proszę o podanie podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielom będącym na emeryturze należą się wczasy pod gruszą? Pytanie to również odnosi się do pracowników administracji obsługi będących na emeryturze.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe