Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jedna z klas nie dogaduje się z wychowawcą. Czy dyrektor może zmienić wychowawcę od nowego roku szkolnego bez uzasadniania, czy jednak rodzice powinni napisać wniosek o zmianę? Dodam, że wówczas ten nauczyciel miałby wychowawstwo w innej klasie.
Zgodnie z art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.) oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca. Jedynym organem szkoły, właściwym do powierzenia funkcji wychowawcy klasy i odwoływania z niej jest dyrektor szkoły, wynika to z art. 68 ustawy oraz art. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.), określającego kompetencje dyrektora szkoły.
Przy przydzielaniu wychowawstwa stosuje się art. 70 ust. 2 pkt 4 uPo, w którym stwierdza się iż rada pedagogiczna opiniuje propozycje dyrektora szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Dyrektor zobowiązany jest do uzyskania opinii rady pedagogicznej, ale treść opinii nie jest wiążąca.
Oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca, a dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej wskazane jest, aby nauczyciel wychowawca opiekował się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego. Nie oznacza to, że nie może nastąpić uzasadniona zmiana wychowawcy klasy ze względu na sytuację organizacyjną szkoły, długotrwałą nieobecność nauczyciela, przejście na emeryturę, uzasadnionych zastrzeżeń co do pracy nauczyciela wychowawcy itd.
Nie jest jednak konieczny wniosek rodziców, choć może być pomocny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o informację, czy jestem zobowiązana do przyjęcia do mojej szkoły ucznia, który nie otrzymał promocji do klasy trzeciej gimnazjum,a uczęszczał do innej placówki (szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi). Moja placówka jest szkołą obwodową ucznia. Czy uczeń może pozostać w dotychczasowej szkole w klasie 8? Bardzo proszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie prawnej można wysłać na badania lekarskie nauczyciela mianowanego, wobec którego istnieją uzasadnione podejrzenia choroby psychicznej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole podstawowej - (kl. od 0 do VI) w związku ze zmianami prawa oświatowego .... gmina ma obowiązek utworzenia oddziału kl. I (będzie to mała grupa licząca 5 - 6 uczniów)? Czy może podjąć decyzję o dowożeniu tej grupy dzieci do innej szkoły na terenie gminy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie prawnej organ prowadzący szkołę kontroluje dokumentację z kontroli zarządczej np.: statut, regulaminy obowiązujące w szkole, zarządzenia dyrektora. Czy istnieje jakaś podstawa prawna że dyrektor może nie udostępnić dokumentów szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy wraz z arkuszem ocen archiwizować protokoły i prace egzaminów poprawkowych i klasyfikacyjnych oraz opinie i orzeczenia uczniów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe