Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem, nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Proszę o instrukcję krok po kroku i wzory pism po nowemu od 1 stycznia 2018 r.
Nauczycielkę należy w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku skierować na badanie do lekarza medycyny pracy, z którym placówka ma podpisaną umowę w sprawie badań profilaktycznych pracowników, jeśli spełnia wymóg stażu (przepracowała nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć), jest aktualnie zatrudniona w pełnym wymiarze zajęć oraz nie posiada uprawnień emerytalnych – art. 73 ust. 1- 4, ust. 10 - 10c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Wzór skierowania zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, Dz.U. z 2018 r., poz. 190 (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000190/O/D20180190.pdf). Jeśli nauczycielka uzyska pozytywne orzeczenie, spełnia wymogi ustawowe wskazane na wstępie, a dyrektor nie będzie się od odwoływał od orzeczenia lekarskiego, powinien udzielić urlopu w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim, nie dłuższym jednak niż okres roku – art. 73 ust. 1, 10i - 10j KN. W przeciwnym razie dyrektor odmawia udzielenia urlopu, jeśli nauczyciel się nie odwoła lub w postępowaniu odwoławczym ponownie uzyska negatywne rozstrzygnięcie. W zależności od treści orzeczenia lekarskiego, pismo dyrektora może mieć treść: „W związku z Pani wnioskiem z dnia … udzielam Pani urlopu dla poratowania zdrowia od dnia … do dnia … albo odmawiam udzielenia Pani urlopu dla poratowania zdrowia z powodu braku uzyskania orzeczenia lekarza medycyny pracy o potrzebie jego udzielenia”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gimnazjum funkcjonuje Zespole Szkół, w skład którego wchodzi również Liceum Ogólnokształcące i Technikum. Gimnazjum zostanie wygaszone z dniem 31.VIII.2019r. Czy w takim przypadku dokumentacja Gimnazjum (w tym dokumentacja przebiegu nauczania) może pozostać w Zespole Szkół, czy też trzeba będzie ją przekazać organowi prowadzącemu i organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem w Zespole Szkół- SP i Gimnazjum. W SP jest 20 oddziałów a w Gimnazjum 9. W SP w nowym roku szkolnym będzie w klasach I-szych 5 oddziałów z czego 2 oddziały to 6-latki. W całym zespole jest 581 uczniów i dwóch wicedyrektorów, ze zniżką godzin 11, dyrektor ma zniżkę 15 godzin. Jako szkoła mamy liczne osiągnięcia w nauce i sportowe, a na każdym poziomie mamy klasy integracyjne. Jako szkoła działamy prężnie w środowisku lokalnym. Nasz zespół szkół to zestaw budynków / 4 segmenty/ i duża powierzchnia użytkowa /2 boiska plażowe, ze sztuczną trawą/. W Zespole Szkół jest zatrudnionych 70 nauczycieli i 21 pracowników obsługi. Znam rozporządzenie w sprawie statutów z 2001 r., które stanowi, że od 12 oddziałów w szkole jest powołany wicedyrektor, natomiast drugi wicedyrektor jest w gestii organu prowadzącego. Projekt naszego organu jest taki ,że przewiduje zniżkę dla dyrektora i wicedyrektora do 17 godzin i tym samym nie zgodzi się na drugiego wicedyrektora. Nie ma to uzasadnienia oszczędności, bo godziny, które teraz wypracowują dyrektorzy i tak trzeba będzie przydzielić nauczycielom. Proszę mi odpowiedzieć, czy jest jakiś przepis dotyczący bezpieczeństwa, który mógłby ograniczyć zapędy organu prowadzącego. Pragnę również nadmienić, że posiadamy w szkole kuchnię, która gotuje obiady i 3 lata temu zabrano w ramach oszczędności kierownika świetlicy. Proszę bardzo o poradę w tej sprawie - dyrektor Zespołu, który nadal uważa, że najważniejsze w szkole jest bezpieczeństwo, a ludzie są najwyższym dobrem narodu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie powinno być pensum za przeprowadzone zajęcia rewalidacyjne dla nauczyciela prowadzącego 24 h w oddziale przedszkolnym 1 h doradztwo zawodowe 2 h rewalidacji z dzieckiem 6-letnim i 2 h rewalidacji z uczniem klasy V. Czy zgodne z prawem jest liczenie zajęć rewalidacyjnych z pensum 25 (4/25)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy przy wprowadzaniu Standardów ochrony małoletnich potrzebna jest opinia Rady Pedagogicznej, czy wystarczy zarządzenie dyrektora szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony wg pensum 18/18 dostaje zastępstwo doraźne na świetlicy na 4 godziny zegarowe. Czy te 4 godz należy mu przeliczyć na godziny lekcyjne (45-minutowe)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe