Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły podstawowej z wygaszającymi klasami gimnazjalnymi. Nauczyciel prowadzący zajęcia z plastyki w gimnazjum zatrudniony na umowę o pracę na 3 godziny tygodniowo od 2006 roku przyjeżdża do nas z innej szkoły, gdzie jest zatrudniony w pełnym etacie na podstawie mianowania. Od przyszłego roku szkolnego nie mam dla niego godzin, bo nie będzie już gimnazjum. Jak mogę z nim rozwiązać stosunek pracy? Co z odprawą w tym przypadku?
Zakładając zatrudnienie na czas nieokreślony, do dnia 15 maja 2019 r. należało poinformować nauczyciela w pisemnej formie o tym, że z powodu wygaszenia klas gimnazjalnych zachodzą zmiany organizacyjne uniemożliwiające jego dalsze zatrudnienie w szkole podstawowej oraz że w terminie 7 dni mógł odmówić wyrażenia zgody na przejście w stan nieczynny – art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1, 3 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm. Jeżeli nauczyciel takie oświadczenie złożył w ciągu 7 dni, do 31 maja możliwe jest doręczenie jemu wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych na podstawie art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1, 6 i 10 PWuPO. Doręczenie wypowiedzenia z pominięciem powyższych etapów spowoduje skuteczne, ale wadliwe rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela, co mogłoby skutkować odwołaniem do sądu pracy. W związku z tym w pierwszej kolejności można nauczycielowi zaproponować rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron na podstawie art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Nauczycielce będzie przysługiwała odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop - art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 11 PWuPO, art. 8 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła niepubliczna, zatrudniając nauczyciela na dany rok szkolny, musi zawierać z nim umowę o pracę do końca sierpnia, czy umowa może się kończyć w czerwcu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wprowadzonymi od dnia 1 stycznia 2019 podwyżkami dla nauczycieli ustalono na podstawie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego dla Pracowników Nie Będących Nauczycielami powinno nastąpić podwyższenie wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi. Tak się stało, jednak główny księgowy odmówił tej podwyżki. I co w tej chwili mam zrobić?
- Nauczyciel przedstawił decyzję o naliczeniu kapitału początkowego z zus gdzie ma okres nieskładkowy 4 lata 6 miesięcy i 3 dni oraz zaświadczenie z KRUS o okresach opłacanych składek ( część tego okresu nauczyciel już pracował w szkole). Czy na podstawie tych dokumentów mogę nauczycielowi doliczyć staż pracowniczy. czy powinnam zażądać innych dokumentów? W jakim wymiarze powinnam zaliczyć okres do stażu z tych danych
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o interpretację prawną opisanej sytuacji: organ prowadzący przedszkole niepubliczne (fundacja czy stowarzyszenie) zatrudnia pracownika biurowego, który z wykształcenia jest nauczycielem. Po otwarciu/utworzeniu przedszkola chce, aby ten pracownik wykonywał pracę nauczyciela w utworzonym przedszkolu bez zmiany umowy o pracę. Proponuje pracownikowi wykonywanie pracy nauczyciela w oparciu o umowę wolontariacką z zakresem obowiązków nauczyciela przedszkola. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna/ zgodna z prawem? Jeśli tak, to czy umowa wolontariatu może być zaliczona do stażu pracy nauczyciela? Czy nadzór pedagogiczny może mieć tu zastrzeżenia, jeśli pracownik ma wyższe kierunkowe wykształcenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób mogę zobowiązać nauczycieli do pracy z uczniem zdolnym lub wymagającym wsparcia, jeśli nie mogę zaproponować prowadzenia dodatkowych płatnych zajęć pozalekcyjnych? W jaki sposób i kiedy na przykład nauczyciel ma pracować z uczniem przygotowującym się do konkursu przedmiotowego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe