Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne TAK. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wiąże się nie tylko z obowiązkami dyrektora szkoły wobec inspektora pracy. Dyrektor szkoły ma również uprawnienia, które może i...

PORADA PRAWNA

19 stycznia 2015 Inne

Jestem dyrektorką zespołu szkół. Do naszej szkoły zawitał inspektor PIP. Jakie w związku z tym mam obowiązki? Czy mam również jakieś konkretne uprawnienia?

TAK. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wiąże się nie tylko z obowiązkami dyrektora szkoły wobec inspektora pracy. Dyrektor szkoły ma również uprawnienia, które może i powinien wykorzystywać w trakcie kontroli. Stąd też istotne jest, żeby znać nie tylko swoje obowiązki, ale też prawa.Okazanie legitymacji służbowej warunkiem rozpoczęcia kontroli
Przed rozpoczęciem kontroli inspektor pracy powinien okazać swoją legitymację służbową. Jeśli z bliżej nieokreślonych przyczyn nie spełni tego proceduralnego wymogu, to dyrektor szkoły, jako podmiot kontrolowany, ma prawo tego zażądać. Jest to jedno z naczelnych uprawnień każdego podmiotu kontrolowanego. W sytuacji, gdy inspektor odmawia przedstawienia dokumentu, kontrola nie zostanie wszczęta. W zależności od sytuacji dyrektor ma uprawnienie reagować, tj. zażądać opuszczenia terenu szkoły czy ewentualnie dokonać stosownego zgłoszenia na policji.

Obowiązek zapewnienia właściwych warunków inspektorowi pracy
Po spełnieniu ww. warunku formalnego, a przed rozpoczęciem właściwej kontroli, inspektor upewnia się, czy dyrektor zapewnił mu odpowiednie warunki i środki do jego pracy. W myśl art. 27 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (dalej: ustawy) dyrektor jest zobowiązany:

  • wskazać odrębne (w miarę możliwości) pomieszczenie na terenie szkoły, które będzie głównym „miejscem pracy” inspektora,
  • udostępnić urządzenia techniczne (kserokopiarki, skanery, drukarki itp.); inspektorzy wyposażeni są w laptopy, ich główne narzędzie pracy.

W praktyce, inspektor pracy decyduje, czy miejsce, które dyrektor szkoły mu udostępnił, umożliwi mu przeprowadzenie czynności kontrolnych.

Ponadto dyrektor ma obowiązek:

  • przedstawiać niezwłocznie żądane dokumenty i materiały,
  • zapewnić terminowe udzielanie informacji zarówno przez niego, jak i inne osoby, które wykonują pracę na jego rzecz.

Prawo odwołania z urlopu pracownika w czasie kontroli
Gdy w ramach prowadzonej kontroli zaistnieje potrzeba przedstawienia pisemnych czy ustnych informacji w sprawach objętych kontrolą, dyrektor szkoły jest uprawniony odwołać z urlopu każdego pracownika, jeżeli jego obecność jest konieczna do ich uzyskania. To uprawnienie dyrektora szkoły ma na celu przede wszystkim usprawnienie przebiegu kontroli oraz zapobieżenie zarzutom utrudniania w wypełnianiu przez organ Państwowej Inspekcji Pracy swoich obowiązków służbowych.

Utrudnianie inspektorowi pracy przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem określonym w art. 225 § 2 Kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Na początek akta osobowe
Tzw. kontrolę właściwą inspektor pracy rozpoczyna od zapoznania się z aktami osobowymi pracowników – przede wszystkim dlatego, że nietrudno przy ich prowadzeniu o pomyłkę czy zaniedbanie. Dyrektor szkoły jest pracodawcą wszystkich pracowników w niej zatrudnionych, dlatego jest zobligowany założyć i prowadzić ich akta osobowe.

Należy podkreślić, że obowiązek prowadzenia akt osobowych polega przede wszystkim na aktualizowaniu i dbaniu o to, aby ich zawartość była zgodna z obowiązującym stanem prawnym. W tym celu warto raz na jakiś czas przejrzeć te akta i upewnić się, czy zgromadzone w poszczególnych ich częściach dokumenty są zgodne z przepisami obowiązującymi w tym zakresie.

Protokół pokontrolny
Po zakończeniu kontroli sporządza się protokół zawierający wszelkie wnioski i ustalenia pokontrolne. Do jego sporządzenia dyrektor szkoły ma obowiązek podać inspektorowi pracy:

  • pełną nazwę swojej szkoły i adres,
  • numer z krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP),
  • imię i nazwisko osoby/nazwę organu reprezentujących szkołę.

Prawo zgłoszenia zastrzeżeń odnośnie protokołu pokontrolnego
Przed podpisaniem protokołu dyrektorowi szkoły przysługuje prawo zgłoszenia umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń w nim zawartych. Zastrzeżenia dyrektor zgłasza na piśmie, w terminie 7 dni od przedstawienia protokołu. W razie zgłoszenia zastrzeżeń przez dyrektora szkoły, inspektor pracy przeprowadzający kontrolę, zobowiązany jest je zbadać, a w przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń – zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT