Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielem dyplomowanym i otrzymałam powołanie na wicedyrektora przedszkola. Mam zniżkę godzin pracy dydaktycznej do 12 godzin w tygodniu (praca w grupie), moje pytanie brzmi:
1. Ile w tym momencie wynosi mój dzienny czas pracy w pozostałe dni – 5 godzin jak nauczyciela, czy 8 godzin?
2. Czy wicedyrektorowi należą się płatne godziny doraźnych zastępstw w przypadku nieobecnego nauczyciela?
W świetle art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) czas pracy dyrektora przedszkola lub wicedyrektora przedszkola nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach 40 godzinowego tygodniowego czasu pracy realizuje on tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. W stosunku do niego obwiązuje regulacja szczególna – art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela, stosownie do którego dyrektorowi (wicedyrektorowi) obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się go od obowiązku realizacji zajęć. Wiąże się to z tym, że spoczywają na nim dodatkowe obowiązki wynikające z zadania zarządzania i kierowania placówką. W zależności od potrzeb wynikających z zarządzania placówką dyrektor (wicedyrektor) decydują, ile godzin przebywać w szkole, a które z obowiązków pracowniczych będą realizować w innych miejscach. Podkreślenia wymaga, że jego czas pracy jest ewidencjonowany i rozliczany w stosunku tylko do zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz.
Stosownie do art. 42 ust. 6a Karty Nauczyciela dyrektorowi i wicedyrektorowi oraz innym nauczycielom, o których mowa w ust. 6, korzystającym z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, chyba że jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale, a za zgodą organu prowadzącego szkołę, także gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale. Z powyższego przepisu nie wynika zakaz realizowania przez dyrektora czy wicedyrektora szkoły godzin doraźnych zastępstw. Godziny doraźnych zastępstw nie są tym samym, czym co godziny ponadwymiarowe. Zgodnie z art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Oznacza to, że wicedyrektor szkoły może mieć przydzielone godziny doraźnych zastępstw, a ich realizacje nie będzie naruszała ograniczeń zawartych w Karcie Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy Rada Pedagogiczna może oddać ważny głos na swojego przedstawiciela w komisji konkursowej na dyrektora szkoły podczas, gdy ta osoba nie jest obecna na konferencji, jednak wcześniej wyraziła zgodę na przyjęcie swojej kandydatury?
- Ponawiam pytanie na które nie otrzymałam odpowiedzi.Zatrudniam dwie nauczycielki , obie dyplomowane , w niepełnym wymiarze godzin-umowa o pracę na czas nieokreślony. Jedna z pań jest emerytką.Problem polega na tym ,że nie chcą a i nie powinny pełnić funkcji wychowawcy klasy , poniewąż pracują dwa dni w tygodniu.Mogę od września zatrudnić nauczycielkę kontraktową, która ma kwalifikacje do dwu przedmiotów nauczanych przez wspomniane nauczycielki. Z uwagi na to miałaby pełen etat,byłaby w szkole 5 dni w tygodniu i mogłabym jej powierzyć wychowawstwo. Czy możliwe jest rozwiązanie umów i zatrudnienie kogoś na to miejsce bez spotkania w sądzie pracy-spotkania zakończonego niekorzystnym dla mnie orzeczeniem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w sytuacji redukcji oddziałów w szkole dyrektor ma prawo dać pierwszeństwo zatrudnienia nauczycielowi posiadającemu prawa emerytalne?
Emeryt ma zaplanowane 22 godz a dwoje nauczycieli z dwudziestoletnim stażem pracy pozostaje na godzinach.
Jakie przepisy regulują te kwestię?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie odnośnie głównej księgowej. W mojej szkole zatrudniona jest główna księgowa na cały etat. Czy mam prawny obowiązek zatrudniania w szkole księgowej płacowej (odpowiedzialnej za liczenie i wypłatę wynagrodzeń). Jeśli tak to jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma zawartą umowę na czas nieokreślony w wymiarze 11/18 etatu. W związku ze zwiększeniem ilości oddziałów w szkole jest możliwość zatrudnienia tego nauczyciela na cały etat. Czy dyrektor musi w pierwszej kolejności uzupełnić temu nauczycielowi etat czy może zatrudnić nowego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe