Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielem (dyrektorem szkoły). Pytanie dotyczy nagrody jubileuszowej i obliczenia stażu pracy. Pracuję nieprzerwanie od 20 sierpnia 1979 roku. W okresie od 28 września 1980 roku do 1 września 1982 roku przebywałam na bezpłatnym urlopie dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi (bo chyba nie było wtedy urlopów wychowawczych). Czy okres tego urlopu wlicza się do stażu pracy i czy zalicza się do okresu uprawniającego do naliczenia nagrody jubileuszowej? Kilka lat temu skrócono mi staż pracy o okres przebywania na tymże urlopie, a wypłatę nagrody jubileuszowej (za 30 lat pracy) przesunięto o okres przebywania na tymże urlopie.
Okres przebywania na urlopie bezpłatnym w celu sprawowania opieki nad małym dzieckiem w latach 1968 - 1981, jak równiez okres późniejszego urlopu wychowawczego należy zaliczyć do stażu pracy.
Zgodnie z Rozporządzeniem MENiS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej (...), do okresu tego zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17.07.1981 r. w sprawie urlopów wychowawczych przewidywało zaliczenie powyższych okresów do stażu pracy:
§ 18. 1. Okres urlopu wychowawczego traktuje się - z zastrzeżeniem ust. 2 - jak okres zatrudnienia w zakładzie pracy, w którym pracownica korzystała z tego urlopu.
2. Okresu urlopu wychowawczego nie wlicza się do okresu pracy:
1) wymaganego do zajmowania określonego stanowiska pracy zgodnie z obowiązującym taryfikatorem kwalifikacyjnym lub innymi przepisami,
2) przewidzianego w przepisach o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych,
3) pedagogicznej, wymaganej od nauczycieli i wychowawców przy nabywaniu przez nich uprawnień przewidzianych w przepisach szczególnych,
4) na stanowiskach asystenta i starszego asystenta w szkole wyższej.
§ 19. Okresy urlopu wychowawczego w wymiarze nie przekraczającym 6 lat uważa się za okres równorzędny z okresem zatrudnienia w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin oraz przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
§ 26. Przepisy §18 i 19 stosuje się od dnia wejścia w życie rozporządzenia także:
1) do pracownic, które w okresie od dnia 8 czerwca 1968 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia korzystały z urlopu bezpłatnego, udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek opiekujących się małymi dziećmi,
2) odpowiednio do pracownic oraz innych osób, które korzystały z urlopu bezpłatnego w okresie od dnia 8 czerwca 1968 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia, jeżeli w myśl rozporządzenia byłyby uprawnione do urlopu wychowawczego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. w dniu 24.08.2018 r. będzie brała ślub. Następnie będzie zatrudniona w naszej szkole od 01.09.2018 r. na zastępstwo nie dłużej niż do 21.06.2019 r. Czy pracownica może wystąpić do szkoły o 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu ślubu w okresie od 03.09.2018 r. do 04.09.2018 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zaświadczenie ukończenia kursu doskonalenia "Przygoda ze sztuką w szkole podstawowej i gimnazjum" (w wymiarze 80h) z 2000 roku daje kwalifikacje do uczenia plastyki, muzyki, zajęć artystycznych? Kurs organizowany był przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry!
Przeglądałam propozycje rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach.
Interesuje mnie, czy nauczyciele biologii, chemii i fizyki (studia magisterskie, nauczyciele dyplomowani) mają kwalifikacje do nauczania przyrody w szkole ponadgimnazjalnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje ma posiadać nauczyciel wspomagający dla dziecka z zespołem Aspergera w szkole podstawowej, jeśli rodzice przynieśli orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka z powodu zespołu Aspergera. Czy w przedszkolu obowiązują te same kwalifikacje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w 1987r. ukończyła Studium Nauczycielskie kierunek: nauczanie początkowe. Potem ukończyła studia podyplomowe- dwusemestralne studia w zakresie wychowanie fizyczne i gimnastyka korekcyjna. Czy nauczycielka ta może uczyć edukacji ruchowej w klasach I-III szkoły podstawowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe