Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem od niedawna dyrektorem zespołu szkół i mam poważny problem ze statutem szkoły. W tej chwili funkcjonuje jeden statut poprawiany wielokrotnie, tak że stał się mało czytelny. Ponadto w Zespole funkcjonuje Szkoła Podstawowa z oddziałem przedszkolnym i gimnazjum. Organ prowadzący nadał dawno temu tzn. w 1992r statut Szkole Podstawowej. W roku 2000 został nadany statut Zespołu Szkół. Czy to znaczy, że statut szkoły podstawowej został zniesiony - brak na ten fakt stosownej uchwały organu prowadzącego. Były dyrektor szkoły poprawiała statut zespołu według swojego uznania. Nie wiem jak postąpić dalej w sprawie obu statutów. Bardzo proszę po pomoc prawną i podstawę prawną, która reguluje te kwestie w zakresie uprawnień organu prowadzącego.
Aktualizacja statutu odbywa się poprzez skreślenie zapisu, zmianę jego treści poprzez dostosowanie zapisów do aktualnego stanu prawnego. Rada pedagogiczna dokonuje zmiany pierwszego statutu nadanego przez organ prowadzący lub dokonuje jego zmian w trybie art. 42 ust. 2 uso. Na podstawie art. 58 ust. 6 ustawy o systemie oświaty organ założycielski nadaje szkole pierwszy statut. Zgodnie z art. 60 ust. 1 w/w ustawy statut zawiera m. in.: 1) nazwę i typ szkoły oraz jej cele i zadania, 2) organ prowadzący szkołę, 3) organy szkoły oraz ich kompetencje, 4) organizację szkoły, 5) zakres zadań nauczycieli oraz innych pracowników szkoły, 6) zasady rekrutacji uczniów, 7) prawa i obowiązki uczniów, 8) przypadki, w których uczeń może zostać skreślony z listy uczniów szkoły oraz informacje, o których mowa w rozporządzeniu.
Podstawa prawna: 1. Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.) ; 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przedszkole ma prawo mieć w swojej procedurze wymóg wpuszczania na teren przedszkola wyłącznie rodziców z osłoną ust i nosa? Czy mamy prawo odmówić wstępu rodzicowi, który odmawia nałożenia takiej osłony (np. tłumacząc się astmą)? Czy mam prawo jako organ prowadzący wymówić umowę o opiekę rodzicowi, który odmawia stosowania się do naszych procedur? Co, jeśli sytuacja dotyczy rodzica 6-latka spełniającego obowiązek rocznego przygotowania do szkoły?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Temat dotyczy SIO. Proszę o informację czy są jakieś konkretne wytyczne (jeśli tak, to gdzie ich szukać) dotyczące okresu do którego obowiązuje tzw. "stare" SIO. Czy stan na 30 września 2017 był ostatnim obowiązującym w "starym" SIO?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Do końca listopada szkoła gimnazja) ma dokonać zmian w Statucie dotyczących warunków realizacji projektów edukacyjnych, ale dla mnie zapis w rozporządzeniu jest zbyt ogólny - co należy rozumieć pod sformułowaniem "warunki"?
- Czy zajęcia rewalidacyjne w przypadku kiedy uczeń był nieobecny, należy odrobić?
- Uczeń realizuje nauczanie domowe. Na poziomie rozszerzonym jęz. polski, jęz,. niemiecki, jęz. angielski. Jaki przedmiot uzupełniający powinien realizować historie i społeczeństwo czy przyrodę?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe