Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy przedszkolem niepublicznym mającym obowiązek zatrudniać logopedę i psychologa. W naszym założeniu w/w specjaliści będą zatrudnieni w wymiarze 11 godzin tygodniowo, czyli pół etatu licząc jako etat 22 godziny, tak jak wynika z Karty Nauczyciela. Nie jesteśmy w stanie zatrudnić na większą ilość godzin z racji kosztów, ale nie mamy również dzieci z orzeczeniami i opiniami więc nie mamy potrzeby. Podlegamy pod Kodeks Pracy, czyli etat wynosi 40 godzin. Jak nawiązać stosunek pracy z tymi osobami? Umowa o pracę na pół etatu czy 1/4 etatu? Jeżeli 1/4 to jest to dla pracownika bardzo niekorzystne.
Stosownie do art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Z powyższego przepisu wynika obowiązek zatrudniania nauczycieli w przedszkolach prowadzonych przez podmioty prywatne, a więc publicznych i niepublicznych przedszkolach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego na podstawie umowy o pracę.
W świetle przepisów Kodeksu pracy czas pracy wynosi 40 godzin przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy. W przypadku zatrudnieniu na tzw. pół etatu wymiar czasu pracy to 20 godziny tygodniowo. W ramach tych 20 godzin nauczyciel jest zobowiązany do przeprowadzenia wskazanej w umowie liczbie godzin dydaktycznych czy godzin innych zajęć realizowanych bezpośrednio lub na rzecz uczniów. Jednocześnie w przypadku stosunków pracy zawieranych na podstawie tylko Kodeksu Pracy strony stosunku pracy mają większą dowolność w kształtowaniu zapisów umowy, w tym zapisów dotyczących obowiązków wykonywanych w ramach umowy.
Uwzględniając specyfikę pracy nauczyciela jest możliwe skonstruowanie umowy w przedszkolu prywatnym, w której w ramach 20 godzin nauczyciel realizuje stałe zajęcia, pozostaje do dyspozycji pracodawcy oraz przygotowuje się do zajęć, prowadzenie dokumentacji, współpracę z innymi pracownikami przedszkola, spotkania z rodzicami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto i na jakich zasadach może dokonać przeniesienia nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik zatrudniany w szkole na stanowisku administracji lub obsługi (np. sekretarz, kierownik gospodarczy, informatyk, sekretarka, dozorca, woźna konserwator, pomoc nauczyciela) powinien wypełnić oświadczenie o niekaralności? A jeśli tak, jak powinno ono wyglądać i jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wchodzi w skład Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie. Czy nieobecność w pracy wynikająca z pracy w danym dniu w tej Komisji jest płatna czy niepłatna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Od 01.09.2010 jedna z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej pozostaje na urlopie dla poratowania zdrowia. Na jej miejsce została zatrudniona pani, która, niestety, okazała się osobą niezbyt odpowiedzialną i solidną w wykonywaniu swoich obowiązków. Ostatnio nauczycielka ta korzysta również ze zwolnień lekarskich (najpierw 12, teraz 30 dni). Czy z nauczycielem zatrudnionym na zastępstwie można rozwiązać umowę przed terminem określonym w umowie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z dużą liczbą dzieci w przedszkolu chciałabym zatrudnić 2 pomoce do dzieci - czy mogą to być wolontariuszki i na jakiej zasadzie mogę z nimi podpisać umowę? Budżet nie pozwala mi na zatrudnienia na etat. Jest to przedszkole publiczne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe