Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkołą niepubliczną i zatrudniamy na podstawie kodeksu pracy. Mamy Panią, która sprząta w szkole na podstawie umowy zlecenia.W związku z zaistniała sytuacją oraz faktem, że nasza szkoła została przeznaczona na lokal dla osób przebywających na kwarantannie, Pani ta nie może wykonywać swoich obowiązków.Czy w takiej sytuacji, aby Pani ta nie została bez środków do życia, dobrym rozwiązaniem byłoby zawarcie z tą Panią aneksu do umowy zlecenia, na mocy którego ustalone zostałoby wynagrodzenie za gotowość do pracy?
Przepisy art. 750 w zw. z art. 734 – 751 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.) nie przyznają zleceniobiorcy wynagrodzenia za czas niewykonywania umowy. Zgodnie z art. 735 § 1 KC zasadą jest, że wynagrodzenie przysługuje za wykonane zadania. Jeśli umowa-zlecenie nie zawiera korzystniejszych postanowień, to zleceniobiorca nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, w szczególności gdy zgodnie z dotychczasową treścią umowy wysokość otrzymywanego przez zleceniobiorcę wynagrodzenia jest ustalana w zależności od faktycznie przepracowanych dni lub godzin. Natomiast za zasadzie swobody umów strony mogą umówić się (także w trakcie obowiązywania umowy), że zleceniobiorcy przysługuje także wynagrodzenie za okres niewykonywania zadań gdy pozostaje w gotowości do ich realizacji; w razie zawarcia w umowie takich postanowień, strony musiałyby w jej treści także określić wysokość wynagrodzenia za czas tej gotowości (art. 3531 KC).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy studentka 1 roku studiów pedagogicznych na kierunku wychowanie przedszkolne, ma uprawnienia, aby rozpocząć pracę na stanowisku wychowawcy grupy w przedszkolu niepublicznym, a tym samym czy ma uprawnienia do pozostawania sama z dziećmi w przedszkolu bez obecności innego uprawnionego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole, którą zarządzam, jest zatrudniona nauczycielka, która rozpoczęła pracę 01.09.1982 r. W tym roku chce przejść na emeryturę, bowiem w lipcu br. kończy 60 lat. Czy z chwilą przejścia na wspomnianą emeryturę w dniu 01.09.2021 r. należy jej się nagroda jubileuszowa za 40 lat pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. w dniu 24.08.2018 r. będzie brała ślub. Następnie będzie zatrudniona w naszej szkole od 01.09.2018 r. na zastępstwo nie dłużej niż do 21.06.2019 r. Czy pracownica może wystąpić do szkoły o 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu ślubu w okresie od 03.09.2018 r. do 04.09.2018 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie warunki muszą być spełnione, aby szkoła miała podstawę do zatrudnienia asystenta nauczyciela świetlicy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna zatrudnienia w szkole nauczyciela bez kwalifikacji na dane stanowisko? Chodzi konkretnie o zatrudnienie na stanowisko nauczyciela współorganizującego proces kształcenia (dla ucznia z Zespołem Aspergera). Od września na 5 godzin świetlicy szkolnej zostanie zatrudniony nauczyciel, który posiada wykształcenie: licencjat, edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z przygotowaniem pedagogicznym. Chciałabym jej dać 20 godzin nauczyciela współorganizującego. Pani jednak nie ma kwalifikacji z zakresu pedagogiki specjalnej. Czy mogę ją w takim razie zatrudnić na to stanowisko, czy wymaga to zgody kuratora? W chwili obecnej ten nauczyciel nie jest zatrudniony w szkole. Jak zgodnie z prawem należy taką osobę zatrudnić (podstawa prawna)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe