Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy art. 750 w zw. z art. 734 – 751 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.) nie przyznają zleceniobiorcy wynagrodzenia za...

PORADA PRAWNA

21 kwietnia 2020 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Jesteśmy szkołą niepubliczną i zatrudniamy na podstawie kodeksu pracy. Mamy Panią, która sprząta w szkole na podstawie umowy zlecenia.W związku z zaistniałą sytuacją oraz faktem, że nasza szkoła została przeznaczona na lokal dla osób przebywających na kwarantannie, Pani ta nie może wykonywać swoich obowiązków.Czy w takiej sytuacji, aby Pani ta nie została bez środków do życia, dobrym rozwiązaniem byłoby zawarcie z tą Panią aneksu do umowy zlecenia, na mocy którego ustalone zostałoby wynagrodzenie za gotowość do pracy? Pani ta ma wynagrodzenie określone stawką godzinową na maksymalnie 90 godzin pracy w miesiącu, w związku z tym nie może skorzystać ze świadczenia postojowego płatnego przez zus.

Przepisy art. 750 w zw. z art. 734 – 751 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.) nie przyznają zleceniobiorcy wynagrodzenia za czas niewykonywania umowy. Zgodnie z art. 735 § 1 KC zasadą jest, że wynagrodzenie przysługuje za wykonane zadania. Jeśli umowa-zlecenie nie zawiera korzystniejszych postanowień, to zleceniobiorca nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, w szczególności gdy zgodnie z dotychczasową treścią umowy wysokość otrzymywanego przez zleceniobiorcę wynagrodzenia jest ustalana w zależności od faktycznie przepracowanych dni lub godzin. Natomiast za zasadzie swobody umów strony mogą umówić się (także w trakcie obowiązywania umowy), że zleceniobiorcy przysługuje także wynagrodzenie za okres niewykonywania zadań gdy pozostaje w gotowości do ich realizacji; w razie zawarcia w umowie takich postanowień, strony musiałyby w jej treści także określić wysokość wynagrodzenia za czas tej gotowości (art. 3531 KC).  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT