Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkołą podstawową, która od 1 września zostanie włączona do nowo powstałej jednostki – zespołu szkolno-przedszkolnego. W jaki sposób mamy zawierać umowy z nauczycielami? Musimy je zawrzeć w sierpniu, gdy zespół jeszcze nie będzie istniał? Czy zawieramy jako szkoła podstawowa, a 1 września tworzymy aneks do umowy? A może zawieramy jako szkoła podstawowa i w umowie zapisujemy, że związku z tym, że 1 września zostanie utworzony zespół, zostaną jego pracownikami? Jak wykonać to poprawnie?
O osobach zatrudnionych od 1 września 2021 r. w zespole szkolno-przedszkolnym powinien decydować dyrektor zespołu, ponieważ to zespół będzie pracodawcą pracowników, w tym nauczycieli – art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. Dyrektor szkoły podstawowej nie powinien zatrudniać pracowników dla nowego pracodawcy (zespołu), a więc na czas, kiedy szkoła podstawowa nie będzie pracodawcą, tj. od 1 września. Takie rozwiązanie można uznać za dopuszczalne wyjątkowo, gdy ta sama osoba co dyrektor szkoły podstawowej będzie dyrektorem zespołu albo gdy takie uzgodnienia z dyrektorem szkoły podstawowej zostały dokonane przez osobę, która będzie dyrektorem zespołu. W takich przypadkach w umowie zawartej przed 1 września należałoby jako pracodawcę wskazać szkołę podstawową, a zmiana pracodawcy na zespół nastąpi z mocy prawa, bez konieczności podpisywania aneksu do umowy o pracę (art. 231 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem Bursy Szkolnej, czy Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 roku w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych obowiązuje również w tego typu placówkach? Mamy sprzeczne informacje i chciałabym rady Państwa ekspertów.
- Czy nauczycielowi, który przebywa na urlopie zdrowotnym dyrektor może polecić zadanie np. prowadzenie strony internetowej szkoły?
- Mamy w przedszkolu kuchnię, w której pracują 4 osoby. Do 30.08. 2019 r. Panie wykonywały pracę w kuchni na terenie przedszkola, ale zatrudnione były w Szkole Podstawowej na terenie tej samej gminy. Od 1.01.2020 r.zostały pracownikami przedszkola. W szkole nie rozwiązano z nimi umowy (dlatego nie mogę z nimi zawrzeć nowej). Dyrektor szkoły twierdzi, że zostały one przeniesione i nie trzeba zawierać nowej umowy - stara umowa obowiązuje nadal.
Moim zdaniem powinny dostać świadectwo pracy ze szkoły i być zatrudnione w przedszkolu. Czy słusznie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany otrzymał z końcem czerwca propozycję ograniczenia zatrudnienia w związku ze zmianami organizacyjnymi (redukcją liczby oddziałów ) skutkującymi brakiem godzin do zapewnienia pensum. Nauczyciel nie przyjął propozycji i nie złożył zgody na pracę w ograniczonym zakresie. Czy w takim wypadku bezwzględnie konieczne jest wręczenie osobnego pisma wypowiadającego umowę? Czy można traktować jako wystarczające i wiążące (również jeżeli chodzi o czas rozpoczęcia okresu wypowiedzenia) pismo z propozycją ograniczenia pensum? Nauczycielowi nie zostało wręczone osobne pismo z wypowiedzeniem umowy. Czy w takim wypadku można to zrobić teraz, a jeśli tak to czy okres wypowiedzenia będzie liczony 7 dni od daty pisma o ograniczeniu pensum czy też dopiero od momentu wręczenia pisma wypowiadającego umowę? W piśmie z propozycją ograniczenia była zawarta informacja o skutkach braku zgody złożonej w przeciągu 7 dni. Co w tym wypadku z konsultacją związkową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy, umowa na czas nieokreślony przebywa na urlopie wychowawczym do 31.08.2011r. W związku ze zmianami organizacyjnymi nie będę miała dla tej nauczycielki w przyszłym roku godzin. Jak mogę z nią rozwiązać umowę o pracę? Czy mogę dać 3 miesięczne wypowiedzenie w trakcie urlopu wychowawczego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe