Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej nie uzyska zgody dyrektora macierzystej placówki i podejmie pracę w szkole prowadzonej przez inną jednostkę niż jst (umowa zlecenie, umowa o pracę) to podlega procedurom dyscyplinarnym przewidzianym w Prawie Oświatowym?
Zgodnie z art. 222 ust. 1 ustawy z 14.12.2016 r. wprowadzającej ustawę Prawo oświatowe, w okresie od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia.
Powyższy przepis nie ogranicza pracy w innych szkołach jedynie do szkół publicznych, dotyczy więc zatrudnienia we wszystkich szkołach. Nie dotyczy natomiast zatrudnienia na umowę zlecenie.
W przypadku naruszenia przez nauczyciela warunku określonego w art. 222 ust. 1, tj. podjęcie dodatkowego zatrudnienia bez uzyskania zgody dyrektora szkoły macierzystej, dyrektor ten może rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Użycie przez ustawodawcę określenia "może" oznacza, że dyrektor nie jest zobowiązany do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę zatrudnić asystenta, pomoc lub nauczyciela wspomagającego do oddziału przedszkolnego przy szkole (dzieci cztero i pięcioletnie), jeśli w grupie będzie dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (niepełnosprawność ruchowa, w tym afazje). Dziecko ma niedowład kończyn dolnych i nie porusza się samodzielnie?
- Nauczycielka zatrudniona na cały etat z tytułu mianowania (w tym roku broni dyplomowania, 3 rok stażu), na swoją prośbę rezygnuje z części etatu. Czy należy z nią rozwiązać umowę z tytułu mianowania i nawiązać nową na czas nieokreślony? Czy można na wniosek nauczyciela przekształcić umowę z tytułu mianowania na czas nieokreślony? Czy w wypadku, gdy dyrektor rozwiąże umowę 31 sierpnia, a nową nawiąże (już na czas nieokreślony) 1 września, musi napisać dla takiego nauczyciela ocenę pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku kończy się kadencja dyrektora szkoły podstawowej. Obecny dyrektor nie przystąpił do konkursu. W arkuszu organizacyjnym szkoły na rok szkolny 2019/20 zgodnie z kwalifikacjami jest dla obecnego dyrektora tylko 12/18 etatu. Kto daje dyrektorowi wypowiedzenie? Czy okres wypowiedzenia może być skrócony do dwóch miesięcy, do końca lipca. W szkole pozostaje wicedyrektor, który ma powierzenie do 31 sierpnia 2019 roku i w nowym roku będzie pracował w pełnym wymiarze czasu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu i ile godzin należy się nauczycielowi języka angielskiego zatrudnionemu w przedszkolu na 2/25 etatu na czas określony od 01.09.2015 do 30.06.2016 r. (pracuje 2 dni w tygodniu po 1 godzinie) oraz jak wyliczyć ekwiwalent pieniężny dla tej nauczycielki, jeżeli wykorzystała 1 dzień urlopu w okresie zatrudnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Istniejąca szkoła podstawowa z dniem 1 września 2012 r. zostaje przekształcona w szkołę filialną innej szkoły. Nauczyciele zostana zatrudnieni w szkole, której podlegać będzie filia lub w innych placówkach na terenie gminy. Proszę o podstawę prawną i wzór wypowiedzenia stosunku pracy z obecnej szkoły dla nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe