Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przedstawiona w pytaniu interpretacja przepisu art.69 ust.2  ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.1189 z późn.zm.) jest...

PORADA PRAWNA

07 marca 2018 Prawo oświatowe

Jeżeli nauczycielka chce skorzystać z prawa do przerwy na karmienie dziecka to jak to prawo należy interpretować. Jeżeli nauczycielka przedszkola pracuje w poniedziałek od 7.00 do 16.00 to 1 godzina przerwy, we wtorek od 7.00 do 12 to jedna godzina przerwy, we środę od 12.30 do 15.30 pracuje 3 godziny więc przerwa nie przysługuje, w czwartek pracuje od 7.00 do 11.00 więc przerwa też się nie należy i w piątek od 12.00 do 15.30 więc też bez przerwy. Nie wiem czy dobrze interpretuję art. 69 ust.2 w zw.z art.3 pkt 1 KN. Mam również wątpliwości jak ująć czas pracy nauczyciela bo jeśli jako 40 godzin tygodniowo w tym czas poświęcony na przygotowanie do pracy również w domu to czy każdego dnia powinna być przerwa również w te dni kiedy nauczycielka realizuje 4 i mniej godzin dydaktycznych?

Przedstawiona w pytaniu interpretacja przepisu art.69 ust.2  ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.1189 z późn.zm.) jest prawidłowa. W przypadku, gdy czas pracy kobiety karmiącej dziecko wynosi ponad 4 godziny ciągłej pracy dziennie, przysługuje jej prawo do korzystania z jednej godziny  (60 minut) przerwy wliczanej do czasu pracy. W dni, w które nauczycielka pracuje więcej niż 4 godziny ciągłej pracy  dziennie (w omawianym przypadku: w poniedziałek i we wtorek) pracuje o jedna godzinę mniej i zachowuje prawo do wynagrodzenia, jakby faktycznie była w pracy. Z powyższego wynika, że zakres uprawnień do przerw kobiety karmiącej może się zmieniać, jeżeli rozkład czasu pracy pracownicy w poszczególnych dniach jest różny.

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień i nie składają się na niego tylko godziny pensum. Przepis art.69 ust.2 ustawy Karta Nauczyciela daje nauczycielce karmiącej dziecko prawo do jednej jednogodzinnej przerwy, jeżeli jej czas pracy wynosi ponad 4 godziny ciągłej pracy dziennie. Szczególny charakter tej regulacji przejawia się w tym, że nie przewiduje ona dodatkowych przerw w przypadku dłuższego dnia pracy, ani też dłuższych przerw w przypadku karmienia większej liczby dzieci. W każdym tego typu przypadku przerwa zawsze będzie jedna i zawsze będzie trwała jedną godzinę.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.1189 z późn.zm.).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT