Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli pracownik od 1 września jest na urlopie rodzicielskim, to z jaką datą podpisuję z tym pracownikiem angaż?
Nie ma przeszkód prawnych co do tego, aby dyrektor szkoły zawarł z pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim umowę o pracę. Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa pracy, strony mogą swobodnie kształtować swoje prawa i obowiązki, byleby nie były one sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa. Nawiązanie nowego stosunku pracy lub jego przedłużenie nie wymaga obecności pracownika na stanowisku pracy. Podpisanie jakiejkolwiek umowy, również umowy o pracę, jest niczym innym jak wyrażeniem przez obie strony woli w kwestii podjęcia lub kontynuowania zatrudnienia.
Wobec powyższego umowę o prace, która ma obowiązywać przykładowo od 1 września, można podpisać przed tym dniem, zaznaczając, że terminem rozpoczęcia świadczenia pracy będzie 1 września, lub nawet w tym dniu.
Trzeba pamiętać o tym, że zgodnie z art. 29 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) elementem koniecznym każdej umowy o pracę jest określenie terminu rozpoczęcia jej wykonywania.
Z kolei art. 26 Kodeksu pracy stanowi, że stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeśli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.
Artykuł 29 par. 2 Kodeksu pracy mówi o tym, że umowę o pracę zawiera się na piśmie. Natomiast, jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Dopuszczenie pracownika do pracy bez umowy może oznaczać jej zawarcie na czas nieokreślony, gdyż w takiej sytuacji mamy do czynienia z zawarciem dorozumianej umowy o pracę.
Jeżeli pracodawca wyraża chęć zawarcia umowy z pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim, powinien zaprosić ją do siebie w celu zawarcia umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dot. urlopu macierzyńskiego. Wg nowych przepisów jest 20 tyg. urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Mam rozumieć, że dodatkowy urlop 6 tygodni został połączony z 26 tygodniami urlopu rodzicielskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący chce od 1.09.2016 r. w utworzonym nowo zespole szkół powierzyć stanowisko dyrektora na 10 miesięcy bez przeprowadzenia konkursu. Pomimo wyraźnie brzmiących przepisów prawa oświatowego, że nie wolno mu tego robić czy są jednak wyjątki?
- Nauczyciel zatrudniony jest w szkole podstawowej na wsi od 2004 r. w niepełnym wymiarze czasu pracy, obecnie w wymiarze 11/18 etatu. Nigdy nie był zatrudniony w tej szkole w pełnym wymiarze z powodu braku godzin. Posiada dwudziestoletni staż pracy w szkole oraz stopień awansu nauczyciela dyplomowanego. Obecnie organ prowadzący na podstawie art. 22 ust. 1 KN nałożył na nauczycielkę obowiązek uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych w drugiej szkole. Umowa ma być zawarta na pełen etat na czas określony - tj. do końca obecnego roku szkolnego (31.08.2013). Czy można udzielić urlop zdrowotny, jeżeli umowa w pełnym wymiarze czasu pracy będzie na czas określony, tj. do 31.08.2013 r.? Nauczycielka korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia w latach 1996-1999 w łącznym wymiarze 16 miesięcy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka biblioteki szkolnej nabyła prawa emerytalne z końcem lutego 2016r. W arkuszu organizacyjnym na rok 2016/2017 organ prowadzący przydzielił 1/2 etatu biblioteki. Nauczycielka nie wyraziła zgody na ograniczenie zatrudnienia. Otrzymała więc wypowiedzenie z pracy z art. 20KN w związku z powyższym przysługuje jej 6 miesięczna odprawa. W miesiącu lipcu 2016r. w/w nauczycielka złożyła pismo do dyrektora szkoły, że w związku z ustaniem jej stosunku pracy w dniu 31.08.2016r. ma zamiar przejść na emeryturę. Mam pytanie: jaką podać podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy? Czy odprawy z art. 20 KN i emerytalna łączą się? Jaka jest kolejność wypłacenia tych odpraw? Czy w tej sytuacji pracodawca musi wypłacić odprawę emerytalną? Na dobrą sprawę pracownik po 31.08.2016r. nie jest już zatrudniony w szkole, a dyrektor nie ma wiedzy na temat jej przejścia na emeryturę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pytanie związane z udzieleniem zaległego urlopu wypoczynkowego nauczycielowi.
Jak powinno się liczyć dni udzielonego urlopu: tylko robocze, czy pełne tygodnie?
Np. zostały nauczycielce 42 dni urlopu (wykorzystała ferie zimowe i 4 dni wakacji); czy ten urlop będzie trwał do 13 października (6 tygodni), czy też do 28 października (42 dni robocze liczone od poniedziałku do piątku).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe