Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli w opinii dziecko ma wskazanie, że powinno mieć asystenta nauczyciela to czy dyrektor może, na podstawie tej opinii zatrudnić asystenta?
Asystent nauczyciela to osoba zatrudniona nie dla ucznia lecz dla nauczyciela. Na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe, w szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, może być zatrudniony asystent nauczyciela lub osoby niebędącej nauczycielem, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć, prowadzących zajęcia w klasach I-III, lub asystent wychowawcy świetlicy.
Asystenta nauczyciela zatrudnia się np. w przypadku, gdy liczba uczniów w oddziale klas I-III jest większa niż 25. Dodatkowo, na podstawie przepisów Rozporządzenia MEN z dnia 09.08.2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych (...), w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo:
W przypadku innych niepełnosprawności niż wymienione wyżej, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym, powyższe osoby można zatrudnić za zgodą organu prowadzącego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od ubiegłego roku wszyscy pracownicy szkoły muszą mieć ukończony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej? Ile czasu jest ważny taki kurs?
- Nauczyciel pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. Na jakiej podstawie można skrócić realizację etatu do mniej niż 5 dni tygodniowo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłem pracownika obsługi od 2 stycznia 2014 r. W tym dniu trafił do szpitala i od tego czasu jest cały czas na zwolnieniu lekarskim. Jakie wynagrodzenie się wypłaca takiemu pracownikowi, skoro nie podjął jeszcze pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi (dyplomowanemu), bibliotekarzowi zatrudnionemu dotychczas na pełnym etacie, w roku 2012/13 planuje się 0,75 etatu biblioteki oraz 0,25 etatu świetlicy. Nauczyciel nie wyraża zgody na porozumienie zmieniające. Czy można mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, jeśli po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną w kwietniu związek zawodowy obejmuje go ochroną od maja 2012 r.? Zmiana przydziału czynności dla nauczyciela spowodowana jest zmniejszeniem się ilości oddziałów i uczniów w szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę w następującej sprawie:nauczyciel-emeryt zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony pracuje dwa dni w tygodniu a trzeciego dnia jest obecny w szkole przez dwie godziny. Z uwagi na problem z obsadzeniem wychowawstw została mu powierzona ta funkcja na rok szkolny. Niestety nie wywiązuje się z obowiązków wychowawcy i jak twierdzi nie ze swojej winy , lecz dlatego, że jest rzadziej niż inni w szkole.Odmówił wyjazdu na wycieczkę z własną klasą, gdyż wycieczka wypadła w jego dniu wolnym.
Mam możliwość zatrudnienia od 1 września 2013 r. nauczyciela kontraktowego z kwalifikacjami do dwu przedmiotów, a tym samym w pełnym wymiarze. Mogę więc powierzyć mu wychowawstwo, które będzie sprawował przez 5 dni w tygodniu.
Czy mogę podziękować nauczycielowi,o którym pisałam na wstępie, uzasadniając decyzję o rozwiązaniu umowy potrzebą placówki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe