Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kadrowa naszej szkoły odkryła, że jedna z nauczycielek otrzymała z Urzędu Gminy Akt nadania na stopień nauczyciela mianowanego bez uzasadnienia. Jest możliwość naprawienia tego błędu? Proszę o podanie podstawy prawnej i tekstu uzasadnienia wg stanu prawnego na czerwiec 2003r.
Obowiązujący w czerwcu 2003 r. wzór aktu nadania stopnia awansu nauczyciela mianowanego (załącznik nr 4 do rozporządzenia MEN z dnia 3 sierpnia 2000 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2000 r. Nr 70, poz. 825) wprawdzie zawierał stwierdzenie: „Uzasadnienie aktu nadania stopnia awansu zawodowego w załączeniu”, które zgodnie z art. 107 § 1 KPA powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne, jednak zgodnie z obowiązującym wówczas art. 107 § 4 KPA, organ mógł odstąpić od uzasadnienia decyzji, ponieważ uwzględniała ona w całości żądanie nauczyciela jako strony postępowania administracyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciele, którzy pracują na cały etat, godziny nauczania indywidualnego wykazują jako ponadwymiarowe. Jak potraktować godziny nauczania w przypadku dopełnienia pensum nauczyciela, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pedagog w mojej szkole ma drugą umowę na prowadzenie zajęć Tomatis. Czy to prawda, że jako specjalista nie może mieć nadgodzin, a musi mieć drugą umowę? Co z dodatkiem motywacyjnym - czy z drugiej umowy również musi mieć wypłacany dodatek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2016/2017 2 nauczycielki (zatrudnione na podstawie mianowania), w związku ze zmianami organizacyjnymi (zmniejszenie liczby oddziałów) będą miały ograniczony wymiar zatrudnienia do 13/18 z proporcjonalnym zmniejszeniem wynagrodzenia. Trzecia z nauczycielek (nauczyciel kontraktowy) do 31.08.2016 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Z uwagi na przepisy kodeksu pracy, związane z ochroną rodzicielstwa ma zapewniony od 01.09.2016 r. powrót na swoje stanowisko pracy w pełnym wymiarze zatrudnienia. Czy w sytuacji, gdyby nauczycielka złożyła wniosek o dalszy urlop wychowawczy od 01.09.2016 r. dyrektor powinien przydzielić przewidziane dla Niej godziny w pierwszej kolejności nauczycielkom mianowanym, którym ograniczony został wymiar zatrudnienia w celu zapewnienia im pełnego etatu czy też nie powinien wprowadzać żadnych zmian w stosunku do nauczycielek zatrudnionych na podstawie mianowania (pozostawić ograniczenie wymiaru zatrudnienia) i zatrudnić za nauczycielkę przebywającą na urlopie wychowawczym nauczyciela na zastępstwo, biorąc pod uwagę fakt, iż nauczyciel przebywający na urlopie wychowawczym może złożyć w każdym czasie wniosek o przerwanie urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytania dotyczące rozliczenia kosztów, jakie ponoszą nauczyciele na przejazd na zajęcia lekcyjne, w związku z nauczaniem indywidualnym. Uczennicy klasy II gimnazjum, zamieszkałej w obwodzie szkoły, w odległości 13 km od siedziby szkoły przyznano nauczanie indywidualne do końca roku szkolnego. W związku z tym nauczyciele dojeżdżający prywatnymi samochodami na zajęcia indywidualne i wracający po ich zakończeniu do szkoły pokonują trasę o długości 26 km. 1.Czy dyrektor szkoły jest zobowiązany pokryć koszty przejazdu prywatnym środkiem transportu, jeśli nauczyciel nie ma możliwości dojazdu na zajęcia środkami komunikacji autobusowej lub kolejowej? 2.Czy podstawą rozliczenia jest wystawienie nauczycielowi delegacji na przejazd? 3.Czy dyrektor powinien potwierdzić na delegacji obecność nauczyciela w danym dniu na zajęciach?
- Ruch kadrowy na rok szkolny 2021/22: z jakiego art. wypowiedzenie dla nauczyciela dyplomowanego, który w roku szkolnym 2020/21 pracował w wymiarze 9/18 etatu. Czy ograniczenie zatrudnienia w roku szkolnym 2020/2021 zmieniło stosunek pracy z mianowania na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe