Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kadrowa odrzuciła wniosek nauczyciela początkującego na start tłumacząc, że jest zatrudniony od 1 grudnia, a dodatek można wypłacać do końca września. Jest to pierwsza praca nauczyciela w pełnym wymiarze i na zastępstwo. Czy jest to zgodne z przepisami prawa?
Z dniem 1 września 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730). Nowelizacja ta nie tylko zmieniła zasady awansu zawodowego nauczyciela, w tym zlikwidowała stopnie nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego, ale również zmieniła zasady przyznawania świadczenia na start.
W poprzednim stanie prawnym tj. zgodnie z art. 53a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) według stanu na dzień 31 sierpnia 2022 r., nauczyciel stażysta odbywający staż na stopień nauczyciela kontraktowego otrzymywał jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł. Z kolei art. 53a ust. 2 stanowił, że świadczenie na start jest wypłacane w terminie do dnia 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż.
Z uwagi na fakt, że nowelizacja Karty Nauczyciela z 2022 r. zlikwidowała stopień awansu nauczyciela stażysty i zastąpiła go instytucją nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu, była również konieczna zmiana art. 53a. Nowa wersja przepisu art. 53a ust. 1 Karty Nauczyciela stanowi, że nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł. Termin wypłaty świadczenia jest określony w art. 53a ust. 2: świadczenie jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela.
W poprzednim stanie prawnym nauczyciel mógł rozpocząć staż tylko z początkiem nowego roku szkolnego. Termin na wypłatę świadczenia musiał być powiązany z miesiącem wrześniem. W nowym stanie prawnym nauczyciel rozpoczyna odbywanie przygotowania do zawodu z chwilą podjęcia zatrudnienia. Nauczyciele mogą być także zatrudnieni w trakcie roku szkolnego i wtedy też zaczną przygotowanie do zawodu. Z tego względu termin wypłaty świadczenia nie mógł być już powiązany z miesiącem wrześniem.
Reasumując, kadrowa bez podstawy prawnej odrzuciła wniosek o wypłatę świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy warsztaty dla nauczycieli przedszkola niepublicznego z zakresu zabaw ruchowych dla dzieci można sfinansować z dotacji? Czy jest to koszt bieżący? Czy jest określony limit szkoleń i kursów, który można sfinansować pracownikom?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w liceum plastycznym, które wchodzi w skład ZSO przedmiotu "techniki graficzne" moze uczyć nauczyciel, który uzyskał takie uprawnienia na studiach podyplomowych, czy musi to być tylko absolwent szkół artystycznych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- priorytety MEN
- Czy zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze indywidualne muszą być organizowane tylko w domu? Czy może część być organizowana w szkole? W rozporządzeniu nie widzę aby były ograniczenia.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy liczy się do średniej ocen ocena z dodatkowego języka, jakim jest w mojej szkole język angielski?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe