Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kiedy uśredniamy wymiar czasu pracy dla nauczyciela? Nauczycielka od września ma wymiar 18/18 – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, i dodatkowo 11/22 – nauczyciel integracji sensorycznej. Druga nauczycielka ma wymiar 16/18 – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, i 9/26 – nauczyciel świetlicy. Czy dla jednej i drugiej nauczycielki uśredniamy wymiar? Jeśli nie obu, to której z nich?
Obydwu nauczycielkom należy ustalić tzw. pensum łączone. Zgodnie z art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć ustala się go jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Obowiązek wyliczenia pensum łączonego nie jest uzależniony od wymiaru zatrudnienia na którymś ze stanowisk.
W przypadku pierwszej nauczycielki obliczenia są następujące: (18 + 11) / (1 + 0,5) = 19,33 godziny, zaokrąglone w dół do 19 godzin. Nauczycielka realizuje pensum łączone w wymiarze 19 godzin oraz 10 godzin ponadwymiarowych.
Obliczenia dla drugiej nauczycielki są następujące: (16 + 9) / (0,89 + 0,35) = 20,16 godziny, zaokrąglonych w dół do 20 godzin. Nauczycielka realizuje pensum łączone w wymiarze 20 godzin oraz 5 godzin ponadwymiarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy uczeń uczęszczający do szkoły muzycznej jest zwolniony z muzyki w szkole podstawowej? Jeśli, tak proszę podać podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nauczania zintegrowanego kończy zajęcia z dziećmi o godz. 11.35. Na godz. 11.40. pobliskie przedszkole zaprasza klasę wraz z opiekunem na coroczne przedstawienie dla kl. I. Nauczyciel odmawia pójścia z klasą, tłumacząc to zakończeniem swoich zajęć przewidzianych na ten dzień. Jak to wygląda w świetle prawa?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Piszecie Państwo w odpowiedziach na pytanie czytelnika, że należy przygotować PSO nauczycieli . Gdzie znajdę informację, która do tego zobowiązuje, czy jest obowiązująca nazwa PSo? Nie spotkałam się z przepisem prawa oświatowego który zawiera pojęcie przedmiotowego systemu oceniania (PSO). Nie znalazłam za zasad, które określałyby, co taki system miałby zawierać. Z zapisów ustawy o systemie oświaty wynika, że przepisy wewnątrzszkolne powinny precyzować zasady związane z ocenianiem, ale do spełnienia wymagań opisanych w ustawy o systemie oświaty wystarczy wewnątrzszkolny system oceniania, a nie ma konieczności tworzenia systemów przedmiotowych (art. 44b ustawy o systemie oświaty).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie pensum będzie obowiązywało nauczyciela wychowania przedszkolnego pracującego w grupie dzieci 6-letnich od 01.09.2017r.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziekuję za odpowiedź w sprawie religii i (niestety) bedzie ciąg dalszy moich pytań. Czy mogę ten problem rozwiązać następująco:otóż nauczyciel realizuje pensum 22 i godziny ponadwymiarowe wynikające z organizacji(3). W czasie przeznaczonym na religię ma tzw. "okienko" i odpowiednio mniej godzin ponadwymiarowych. Religia zmniejszy liczbę godzin ponadwymiarowych, a pensum bedzie realizowane zgodnie z KN.
Katecheta zatrudniony jest na odpowiednią część etatu i przychodzi tylko na zajęcia religii. Nie bedzie więc sytuacji, że dwóch nauczycieli pracuje jednocześnie w tej samej klasie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe