Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ksiądz uczący religii w zespole szkół - czy może przejść na świadczenie kompensacyjne jeżeli: w roku 1974 ukończył szkołę średnią, w latach 1974-1982 studiował na Politechnice, którą ukończył 1982 roku, natomiast pracę magisterską obronił 17 lutego 1984. W okresie od ukończenia studiów (do 31.08.1984 roku) pracował w Zakładzie Przemysłu Skórzanego. 1 września 1984 roku wstąpił do seminarium, które ukończył 14 czerwca 1989 roku. Od 1 września 1989 roku pracował jako katecheta w publicznych szkołach w pełnym wymiarze czasu pracy. Obecnie od 1 marca 2013 roku do 28 lutego 2014 roku przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy. Ksiądz urodzony 31 sierpnia 1955 roku. Proszę o podpowiedź czy może starać się o ww. świadczenie?
Zgodnie z USTAWĄ z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki:
1) osiągnęli wiek, o którym mowa w ust. 3;
2) mają okres składkowy i nieskładkowy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej "ustawą o emeryturach i rentach z FUS", wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć;
3) rozwiązali stosunek pracy.
Nauczyciel opisany w pytaniu warunek pierwszy spełnia, ponieważ ukończył 55 lat - w latach 2009-2014. Warunek trzeci spełni w momencie zdecydowania się na przejście na świadczenie rozwiązując stosunek pracy.
Warunek drugi spełni, jeżeli okres składkowy i nieskładkowy wyniesie co najmniej 30 lat.
Zgodnie z przepisami USTAWY z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, okresami nieskładkowymi są m.in. okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów. Nauczyciel studiował na Politechnice 6 lat. Okres ten prawdopodobnie jest dłuższy niż wówczas przewidywał to program studiów. Należy zatem zaliczyć nauczycielowi tylko tyle lat, ile przewidywał program. Będzie to więc prawdopodobnie 4 lub 5 lat.
Okresy składkowe - zatrudnienie - to praca w Zakładzie Przemysłu Skórzanego oraz praca w szkołach. Praca w szkołach to 25 lat, nastomiast należy dokładnie obliczyć okres zatrudnienia w ZPS. W sumie okresy składkowe i nieskładkowe (studia i praca) muszą wynieść co najmniej 30 lat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w wyliczeniu wymiaru urlopu wychowawczego przysługującego nauczycielowi. Pracownik jest rodzicem trójki dzieci urodzonych kolejno: 9.04.2014 r., 6.04.2016 r., 30.04.2018 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Zatrudniłam nauczyciela na czas określony od 1 września do 31 sierpnia na 5 godzin. Organ prowadzący zasugerował w piśmie by takie osoby zatrudniać tylko do końca czerwca. Czy są podstawy prawne które pozwalają na zatrudnienie nauczyciela tylko do końca czerwca ( od 1 września)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole zatrudniony jest nauczyciel mianowany, który obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W nowym roku szkolnym rozdysponowałam godziny dydaktyczne nauczycielom, którzy systematycznie i efektywnie pracują uzupełniając im etaty do pełnego wymiaru. Dla wspomnianego nauczyciela pozostaje 6 godzin. Czy można rozwiązać z nim umowę o pracę uzasadniając to dezorganizacją pracy i przydziałem godzin innym nauczycielom w celu uzupełnienia etatów zgodnie z posiadanymi przez nich kwalifikacjami. Czy mogę zastosować Art. 20 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli pracownik odbywający służbę wojskową i nadterminową służbę wojskową w okresie 04.03.1997r - 26.05.2002r nie podjął pracy w okresie 30 dni lecz zarejestrował się w Urzędzie Pracy i otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych, czy okres służby wojskowej powinnam zaliczyć do stażu od którego zależy dodatek za wysługę lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź w następującej sprawie:
Pracownica obsługi jest zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo (pomoc kuchenna). Umowa kończy się 20 lipca br. Od 21 lipca 2015r. będzie ponownie zatrudniona na umowę zastępstwo, ale za innego pracownika - zatem na innym stanowisku obsługi (rzemieślnika). Jakie dokumenty kadrowe obowiązują dyrektora przedszkola w tej sytuacji ? Czy należy wystawić świadectwo pracy kończące poprzednie zatrudnienie ? Czy w przypadku zmiany stanowiska pracy, należy ją skierować na badania lekarskie - sądzę, że tak, ale proszę o potwierdzenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe