Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam dodatkowe pytanie dot. poruszonej przeze mnie kary upomnienia. Cofając karę zastosowałam art. 112 k.p. z tego względu, że poprzedni pracodawca po wniesieniu sprzeciwu przez nauczyciela, podtrzymując karę, nie zwrócił się do reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, w związku z czym zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa. Czy w tym przypadku również powinnam zastosować art. 113 § 2 k.p?
Dyrektor nie ma kompetencji do określenia że nałożenie nastąpiło z naruszeniem przepisów, takie kompetencje ma sąd. Pracownik przecież mógł odwołać się do sądu, tym bardziej że nastąpiło ewidentne naruszenie przepisów. Jeże jednak nie wniósł sprawy do sądu, to tym samym zaakceptował nałożenie kary upomnienia. Taka sama konstrukcja obowiązuje przy rozwiązywaniu umowy. Nawet jeżeli pracownik zostanie zwolniony z ewidentnym naruszeniem przepisów, chociażby np. okresu wypowiedzenia, to takie rozwiązanie umowy jest ważne, dopóki sąd pracy nie uzna inaczej w drodze odwołania się pracownika. Tym samym w tej sytuacji nie można cofnąć kary porządkowej w sensie formalnym. W opisanej sytuacji może Pani z własnej inicjatywy na podstawie art. 113 § 2 k.p. uznać karę za niebyłą również przed upływem roku nienagannej pracy i sunąć z akt całą dokumentację związana z nałożoną kara. Z punktu widzenia pracownika skutek jest dokładnie taki sam jak w przypadku rezygnacji z ukarania pracownika - jakby kary nigdy nie było.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel został zatrudniony w szkole do nauczania religii na podstawie skierowania z kurii (forma zatrudnienia na podstawie mianowania). Od września 2023 r. nie mamy wolnych godzin dla tego nauczyciela. Została nam przekazana ustnie informacja, że skierowanie zostanie cofnięte. Czy pracodawca powinien do końca maja wręczyć nauczycielowi pismo informujące o rozwiązaniu stosunku pracy z dniem 31 sierpnia 2023 r.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze zwiększeniem obowiązków z uwagi na pandemię sprzątające panie w szkole zobowiązane są do dezynfekcji ławek, krzeseł, poręczy i przysługuje im dodatek finansowy za powyższe czynności? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna, aby dyrektor mógł podjąć stosowne kroki? Czy na drażliwe działanie środka dezynfekującego również można szukać podstawy prawnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole na jednym poziomie nauczyciele mogą korzystać z różnych podręczników?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący wpadł, na pomysł, że aby było taniej będzie transport uczniów taksówką do szkoły z miejsca zamieszkania do szkoły i na powrót. Jest to obwód szkoły, nie ma komunikacji publicznej. Do tej pory przejazd uczniów odbywał się według spisanej umowy z przewoźnikiem, który ma do tego uprawnienia / mały busik/. Czy dyrektor szkoły ma prawo się nie zgodzić na przewóz uczniów taksówką i nie podpisywać umowy w takiej sytuacji? Z przejazdu korzystają uczniowie z klasy I SP 6 lat ponad 3 km i uczniowie z gimnazjum ponad 4 km drogi od domu. Problem jest w tym, że na 6 osób zgłoszonych do przejazdu czasem jadą busem 3 lub 4, czy 5 osób, a czasem wszyscy zgłoszeni do przejazdów. Proszę o poradę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co mówią przepisy na temat odwiedzin pedagoga szkolnego i wychowawcy w domu ucznia bez zapowiedzi lub z zapowiedzią?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe