Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam kolejne pytanie, dotyczące rozporządzenia o organizacji kształcenia specjalnego oraz w związku z tym o nadzorze pedagogicznym, które to dokumenty wchodzą w życie z dniem 1 września 2015 r. Czy pewne zapisy wynikające z ww. dokumentów nie powinny się pojawić w statucie szkoły?Jeżeli tak to proszę o komentarz z podpowiedzią.
Do 1 września 2015r. należy zmodyfikować statut szkolny, czyli dostosować jego zapisy do aktualnie obowiązujących przepisów prawa oświatowego. Podstawą wprowadzenia tych zmian jest ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 357) oraz akty wykonawcze, czyli rozporządzenia MEN, min.:
- Rozporządzenie MEN z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego (Dz. U. poz. 959)
- Rozporządzenie MEN z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 843).
- Rozporządzenie MEN z dnia 29 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 1993).
- Rozporządzenie MEN z dnia 24 lipca 2015r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z dnia 7 sierpnia 2015 r. poz. 1113)
- Rozporządzenie MEN z dnia 13 sierpnia 2015r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jednego typu do szkoły publicznej innego typu albo do szkoły publicznej tego samego typu.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 lipca 2015 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek osób niebędących obywatelami polskimi oraz obywateli polskich, którzy pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, a także organizacji dodatkowej nauki języka polskiego, dodatkowych zajęć wyrównawczych oraz nauki języka i kultury kraju pochodzenia (Dz.U. 2015 poz.1202)
- Rozporządzenie MEN w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii – czeka na ukazanie się w dzienniku Ustaw
- Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U.z 2015m poz. 35)
Jak widać, zmiany dotyczą nie tylko organizacji kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych takim niedostosowaniem czy nadzoru pedagogicznego. W nowelizowanym statucie należy uwzględnić w szczególności zagadnienia:- liczba uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej;
- warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (dodany w ustawie rozdział 3a);
- przeprowadzanie sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (dodany w ustawie rozdział 3b);
- zmiany w przepisach dotyczących postępowania rekrutacyjnego do szkół prowadzących kształcenie zawodowe, do szkół sportowych oraz szkół dwujęzycznych;
- funkcjonowanie szkół prowadzących kształcenie zawodowe;
- sprawy związane z organizacją kształcenia dzieci i młodzieży niepełnosprawnych…;
- sprawy dotyczące organizacji i funkcjonowania nadzoru pedagogicznego;
- obowiązki nauczycieli: zajęcia realizowane przez nauczycieli w ramach projektów i programów finansowanych z udziałem środków europejskich;
- zmiany dotyczące organów szkoły: rada szkoły, rada rodziców, samorząd uczniowski, dyrektor szkoły;
- zakaz pobierania jakichkolwiek opłat od rodziców za dostęp do e-dzienników.
Warto pamiętać, że zgodnie z § 82 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz. U. Nr 100 poz. 908) „zmiana (nowelizacja) statutu polega na uchyleniu niektórych jego przepisów, zastąpieniu niektórych jego przepisów przepisami o innej treści lub brzmieniu albo na dodaniu do niego nowych przepisów”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry. Proszę o wzór umowy najmu pomieszczeń szkolnych(klas,sali itp.)
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bursa funkcjonuje pierwszy rok i czeka nas rekrutacja na 2015/2016 . Wstępnie przygotowałam projekt rekrutacji w którym umieściłam tzw. deklaracje o kontynuacji zamieszkania. Pracownik wydziału oznajmił, że nie mogę przyjąć takich deklaracji i wszyscy startują od nowa z naborem zgodnie z ustawą z 2013 r . Czytając rekrutację w innych placówkach stosują kontynuację, jak mam uargumentować wydziałowi, że kontynuacja jest właściwa. Proszę o przepis prawny, aby nie twierdzono że coś wymyślam.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o zamieszczenie podstawy prawnej statutu niepublicznej szkoły podstawowej.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy Rada Rodziców może wnioskować o zmiany w zapisie wewnątrz szkolnego szystemu oceniania zachowania?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę mi podać podstawy prawne do uchwał RP i zarządzeń dyrektora w celu wprowadzenia regulaminów:
1.Regulamin Rad Pedagogicznych Zespołu Szkól
2. Regulaminu Pracy pracowników Zespołu Szkół
3. Regulaminu oceniania nauczycieli
4. Regulaminu przyznawania dodatku motywacyjnego
5. Regulaminu pełnienia dyżurów przez nauczycieli.
6. Regulaminu zachowania się uczniów w czasie przerw.
Czy wszędzie misi też być uchwała Rady Pedagogicznej , czy wystarczy tylko zarządzenie dyrektora i zapoznanie z nim Rady
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe