Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pewien problem. Już drugi rok mam na zastępstwo za nieobecną nauczycielkę (ciąża, macierzyński i urlop) nauczycielkę (kontraktową), prawdziwą pasjonatkę, uczy przedmiotów zawodowych i do tego jest managerem hotelu (więc możliwości dla uczniów wymarzone, zajęcia w hotelu, warsztaty, itp) dzieciaki za nią przepadają. Chciałabym ją zostawić, a pożegnać się z tą co ma w lutym 2018 wrócić (ta jest przeciwieństwem, leniwa, niezaangażowana, nawet nie chce jej się wykorzystywać sprzętu, które mamy na wyposażeniu szkoły) dla uczniów to będzie szok z przestawieniem się. Ta co wraca jest również nauczycielem kontraktowym, odchodząc na L-4, a potem na macierzyński miała pełny etat. Jak to bezboleśnie zrobić, czy można coś zrobić? Zaznaczę jeszcze, że nie będę miała dla tej przychodzącej pełnego etatu. Przedmioty zawodowe w klasie IV wszystkie odbędą się w I sem, więc teraz nauczycielka zastępująca ma więcej godzin, ale są one uśrednione na cały rok szkolny (wg programu Vulcan) i trochę byłaby pokrzywdzona. Bardzo proszę o radę.
W trakcie roku szkolnego w szkole samorządowej zwolnienie nauczyciela kontraktowego może nastąpić tylko za jego zgodą w trybie porozumienia stron, zgodnie z art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN. W szkole niesamorządowej porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę może nastąpić za zgodą nauczycielki na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 KP. Jeśli nauczycielka nie zgodzi się na porozumienie stron, będzie nadal zatrudniona w dotychczasowym wymiarze pełnego etatu, a jeśli dyrektor nie znajdzie dla niej godzin, będzie uprawniona do wynagrodzenia za przestój za nierealizowane godziny (art. 80 i art. 81 § 1 KP). Ewentualnie za zgoda nauczycielki i zgodnie z jej kwalifikacjami można jej zaproponować inne stanowisko, jeśli szkoła dysponuje godzinami, np. w świetlicy (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 KP).
W szkole samorządowej wypowiedzenie umowy o pracę mogłoby nastąpić za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia i ze skutkiem dopiero na koniec roku szkolnego – czyli nauczycielka pozostałby w zatrudnieniu do 31 sierpnia 2017 r. (art. 27 ust. 1 KN). W szkole niesamorządowej wypowiedzenie można doręczyć po powrocie z urlopu (po zakończeniu którego stosunek pracy nie korzysta już z ochrony przed jednostronnym rozwiązaniem przez pracodawcę), z zachowaniem okresu wypowiedzenia uzależnionego od okresu pracy nauczycielki w danej szkole (art. 36 § 1, art. 1821g w zw. z art. 177 KP), zaś zakończenie zatrudnienia może nastąpić przed końcem roku szkolnego. W pisemnym wypowiedzeniu należy podać rzeczywiste powody zwolnienia – długotrwałe nieobecności dezorganizujące pracę szkoły, skutkujące koniecznością zapewnienia zastępstwa, uwagi (zarzuty) odnośnie sposobu wykonywania pracy, znalezienie nauczyciela z większym zaangażowaniem i lepszą bieżącą oceną pracy dyrektora i uczniów (art. 30 § 4 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak należy sporządzić umowę o pracę dla nauczycielki, która:
1. ma umowę na czas określony do 31 sierpnia 2020.
2. obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim do 26 sierpnia. Po 26 sierpnia ma jeszcze do wykorzystania zaległy urlop.
Czy można podpisać umowę w czasie, gdy jest na urlopie uzupełniającym? Nauczycielka jest zaplanowana w arkuszu na kolejny rok, jest dla niej etat. Kiedy i z jakim dniem podpisać kolejną umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wychowawca w internacie (bursie) Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego pracuje tam 32 lata. Jest nauczycielem mianowanym (1992 rok i 2000 r.). Ma ukończone Pedagogiczne Studium Techniczne, kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczej i uzyskał kwalifikacje do pracy opiekuńczo- wychowawczej (1999 r.). Czy według rozporządzenia może dalej pracować w tej bursie? Jak rozumieć zapis rozporządzenia: § 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole, w której stanowisko dyrektora powierzono osobie nie będącej nauczycielem nadzór pedagogiczny sprawuje wicedyrektor. Jeśli w szkole nie został powołany wicedyrektor kto może sprawować nadzór pedagogiczny ?
- Dyrektor Szkoły z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych organizuje dla pracowników szkoły zagraniczną wycieczkę, na którą wpisał się między innymi konserwator zatrudniony na czas określony - do końca lutego 2018r. Konserwator w styczniu dokonał odpowiedniej wpłaty - zgodnie z regulaminem ZFŚS pracowników szkoły. Umowa konserwatora wygasła 27 lutego 2018r. i następna nie została zawarta. Konserwator nadal jest zainteresowany wyjazdem na wycieczkę twierdząc, że dokonał wpłatę zaliczki będąc jeszcze pracownikiem szkoły. Czy były już pracownik ma prawo skorzystać z ZFŚS na takich samych zasadach jak czynny pracownik, choć umowa o pracę wygasła z końcem lutego 2018 a wycieczka odbędzie się w lipcu 2018? Czy powinien on dopłacić do 100% kosztów wycieczki.
- Proszę o wyjaśnienie czy nauczyciel 5-latków realizując godziny nadliczbowe wynagrodzenie otrzyma pracując w grupie 6-latków z pensum 22, w grupie 5-latków z pensum 25, zajęcia logopedyczne z pensum 26 godz.- biorąc pod uwagę następujący zapis w uchwale rady miasta: § 261.Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową oraz za jedną godzinę doraźnych zastępstw oblicza się, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych albo doraźnych zastępstw odbywała się w takich warunkach) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych albo doraźnego zastępstwa nauczyciela. 2. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela o której mowa w ust. 1, uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy lub realizowany wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe