Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W trakcie roku szkolnego w szkole samorządowej zwolnienie nauczyciela kontraktowego może nastąpić tylko za jego zgodą w trybie porozumienia stron, zgodnie z art. 27 ust. 3 w...

PORADA PRAWNA

12 września 2017 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Mam pewien problem. Już drugi rok mam na zastępstwo za nieobecną nauczycielkę (ciąża, macierzyński i urlop) nauczycielkę (kontraktową), prawdziwą pasjonatkę, uczy przedmiotów zawodowych i do tego jest managerem hotelu (więc możliwości dla uczniów wymarzone, zajęcia w hotelu, warsztaty, itp) dzieciaki za nią przepadają. Chciałabym ją zostawić, a pożegnać się z tą co ma w lutym 2018 wrócić (ta jest przeciwieństwem, leniwa, niezaangażowana, nawet nie chce jej się wykorzystywać sprzętu, które mamy na wyposażeniu szkoły) dla uczniów to będzie szok z przestawieniem się. Ta co wraca jest również nauczycielem kontraktowym, odchodząc na L-4, a potem na macierzyński miała pełny etat. Jak to bezboleśnie zrobić, czy można coś zrobić? Zaznaczę jeszcze, że nie będę miała dla tej przychodzącej pełnego etatu. Przedmioty zawodowe w klasie IV wszystkie odbędą się w I sem, więc teraz nauczycielka zastępująca ma więcej godzin, ale są one uśrednione na cały rok szkolny (wg programu Vulcan) i trochę byłaby pokrzywdzona. Bardzo proszę o radę.

W trakcie roku szkolnego w szkole samorządowej zwolnienie nauczyciela kontraktowego może nastąpić tylko za jego zgodą w trybie porozumienia stron, zgodnie z art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN. W szkole niesamorządowej porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę może nastąpić za zgodą nauczycielki na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 KP. Jeśli nauczycielka nie zgodzi się na porozumienie stron, będzie nadal zatrudniona w dotychczasowym wymiarze pełnego etatu, a jeśli dyrektor nie znajdzie dla niej godzin, będzie uprawniona do wynagrodzenia za przestój za nierealizowane godziny (art. 80 i art. 81 § 1 KP). Ewentualnie za zgoda nauczycielki i zgodnie z jej kwalifikacjami można jej zaproponować inne stanowisko, jeśli szkoła dysponuje godzinami, np. w świetlicy (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 KP).
W szkole samorządowej wypowiedzenie umowy o pracę mogłoby nastąpić za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia i ze skutkiem dopiero na koniec roku szkolnego – czyli nauczycielka pozostałby w zatrudnieniu do 31 sierpnia 2017 r. (art. 27 ust. 1 KN). W szkole niesamorządowej wypowiedzenie można doręczyć po powrocie z urlopu (po zakończeniu którego stosunek pracy nie korzysta już z ochrony przed jednostronnym rozwiązaniem przez pracodawcę), z zachowaniem okresu wypowiedzenia uzależnionego od okresu pracy nauczycielki w danej szkole (art. 36 § 1, art. 1821g w zw. z art. 177 KP), zaś zakończenie zatrudnienia może nastąpić przed końcem roku szkolnego. W pisemnym wypowiedzeniu należy podać rzeczywiste powody zwolnienia – długotrwałe nieobecności dezorganizujące pracę szkoły, skutkujące koniecznością zapewnienia zastępstwa, uwagi (zarzuty) odnośnie sposobu wykonywania pracy, znalezienie nauczyciela z większym zaangażowaniem i lepszą bieżącą oceną pracy dyrektora i uczniów (art. 30 § 4 KP).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT