Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytania odnośnie do zapisu na świadectwie i arkuszu ocen. W szkole podstawowej, w której pracuję, uczniowie uczą się drugiego języka od klasy czwartej. Na świadectwie wpisujemy go w dodatkowych zajęciach edukacyjnych. Czy wpisujemy jakiś numer? Jaki numer wpiszemy potem przy języku w klasie 7 (II.2.)? W liceum, jeżeli uczeń realizuje np. język angielski na poziomie rozszerzonym, to jaki ma być zapis w arkuszu? Tylko j. angielski IV.1r.? W których klasach w liceum i szkole podstawowej zapisuje się na świadectwie i arkuszu wychowanie do życia w rodzinie?
Zgodnie z ust. 20 załącznika nr 1 i ust. 19 załącznika nr 5 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2019 r., poz. 1700 ze zm.), w szkole podstawowej na świadectwie szkolnym i w arkuszu ocen adnotacje numeryczne są dokonywane tylko dla języka obcego kontynuowanego po klasach I–III (II.1) oraz dla drugiego języka obcego obowiązkowo nauczanego od VII klasy (II.2), a więc nie przypisuje się żadnego numeru do języka obcego realizowanego w ramach dodatkowych zajęć edukacyjnych od IV klasy. W liceum na podbudowie szkoły podstawowej kontynuacja 1. języka obcego nowożytnego ze szkoły podstawowej kształcenie w zakresie rozszerzonym jest odnotowywane jako „III.1.R”, a w klasach na podbudowie gimnazjum – „IV.1r.”.
Ponadto zgodnie z ust. 12 ww. załącznika do rozporządzenia MEN, udział uczniów w zajęciach wychowania do życia w rodzinie na świadectwach szkolnych i w arkuszach ocen odnotowuje się w części „Inne zajęcia”. W miejscu przeznaczonym na wpisanie oceny z tych zajęć wpisuje się odpowiednio „uczestniczył” lub „uczestniczyła”. Uczniowie mogą na takie zajęcia uczęszczać (o ile rodzice nie zrezygnowali z zajęć) w klasach IV–VIII szkoły podstawowej i we wszystkich klasach liceum – § 1 ust. 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz.U. z 2014 r., poz. 395 ze zm). W arkuszach ocen dla klas IV–VIII szkoły podstawowej i w liceum oraz w świadectwach klas IV–VIII oraz klas liceum na podbudowie szkoły podstawowej zajęcia te należy odnotować w klasach, w których uczniowie faktycznie brali w nich udział (nie zamieszcza się informacji o braku uczęszczania na zajęcia) jako „Inne zajęcia”. Z kolei miejsca na wpisanie tych zajęć nie ma w świadectwach dla uczniów klas liceum na podbudowie gimnazjum (w roku szkolnym 2020/2021 klasy II i III).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę odpowiedzieć na moje pytanie- czy przedszkole prywatne musi uzupełnić dziennik podczas wakacji? Na wakacje planujemy projekt wakacyjny na miesiąc lipiec, a w sierpniu rozpoczynamy adaptację dla nowych dzieci oraz remont przedszkola.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak odpisać rodzicowi, który prosi o odpowiedź prawną czy ubezpieczenie NW jest obowiązkowe i na jakiej podstawie pobrane zostały pieniądze na NW?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który zamierza przejść na emeryturę w związku z osiągniętym wiekiem, może wystąpić o sprostowanie świadectw pracy wydanych w latach 1999-2008, które nie mają zapisu "praca w szczególnym charakterze"? Nauczyciel pracował w latach 1983-2008 jako nauczyciel w pełnym wymiarze etatu i chciałby skorzystać z rekompensaty. Osoba ta ma świadectwa pracy wydane na obowiązujących wtedy drukach, gdzie nie obowiązywała rubryka „Praca w szczególnych warunkach”, oraz takie gdzie informacja ta nie została zapisana.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odeszła na emeryturę w 2006 z Zespołu Szkół nr 26 ul. Urbanistów 3 w Warszawie. Będąc na emeryturze w latach 2011-2017 pracowała w Gimnazjum nr 3 w Pruszkowie (obecnie Szkoła Podstawowa nr 3). W latach, w których pracowała tj. 2011-2017 była objęta opieka socjalną – jako pracownik. Gimnazjum nr 3 było jej ostatnim miejscem pracy, które zostało przekształcone w Szkołę Podstawową nr 3.
Dodaję, że pracując w Gimnazjum nr 3 nie zawiesiła pobierania emerytury.
18.11.2019 r. złożyła do Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszkowie prośbę o objęcie opieką socjalną.
Czy Szkoła Podstawowa nr 3 powinna objąć nauczycielkę opieką socjalną z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałbym zadać pytanie indywidualnie, wraz z załączonym odnośnikiem do zarządzenia, ale nie chciałbym, żeby było publikowane na stronie. Czy jest taka możliwość?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe