Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Prawo oświatowe nie reguluje szczegółów, o którym mowa w pytaniu. Oznacza to, że to szkoła decyduje w sprawach, o których mowa w pytaniu. Dyrektor szkoły w ramach...

PORADA PRAWNA

13 lutego 2016 Prawo oświatowe

Mam pytanie dotyczące daty podjęcia uchwały w sprawie ustalenia przez Radę Pedagogiczną sposobów wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego. 1) Do kiedy uchwała powinna być podjęta? Czy mogła być podjęta na radzie wrześniowej (do 15 września), czy musiała być podjęta na radzie sierpniowej? 2.Jak rozumieć ustalenie sposobów wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny? Czy rada powinna ustalić te sposoby dla wyników nadzoru sprawowanego przez dyrektora szkoły, czy również kuratora oświaty? (Raport kuratora dotyczący wyników nadzoru liczy kilkadziesiąt stron).

Prawo oświatowe nie reguluje szczegółów, o którym mowa w pytaniu. Oznacza to, że to szkoła decyduje w sprawach, o których mowa w pytaniu. Dyrektor szkoły w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego ustala plan nadzoru. W dokumencie tym powinny być uwzględnione wszystkie elementy wymagane ustawą oraz rozporządzeniem.Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy m. in. ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły.Wg mojej opinii uchwała powinna być podjęta po ustaleniu wyników nadzoru pedagogicznego uwzględniającego także wyniki wewnętrznej ewaluacji (lub zewnętrznej). Nie ma zatem znaczenia, czy będzie to sierpień, czy wrzesień.Ustawa precyzuje, że ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły dotyczy nadzoru pedagogicznego – jako dyrektora oraz kuratorium. Zatem, jeśli w szkole odbywały się kontrole zewnętrzne, ewaluacja zewnętrzna, wewnętrzna – należy ustalić sposoby wykorzystania ich wyników do doskonalenia pracy szkoły. Dyrektor szkoły bowiem we współpracy z innymi nauczycielami zajmującymi stanowiska kierownicze,w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego:1) przeprowadza ewaluację wewnętrzną i wykorzystuje jej wyniki do doskonalenia jakości pracy szkoły lub placówki;Wg definicji z rozporządzenia ewaluacja zewnętrzna jest ewaluacją przeprowadzaną przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, natomiast ewaluacja wewnętrzna jest przeprowadzana przez dyrektora szkoły (lub placówki).Podstawa prawna:1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 41. 2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego, w szczególności § 2, 24.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT