Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące prawidłowego rozliczenia godzin wychowawcy zatrudnionego w młodzieżowym ośrodku socjoterapii gdzie etat wynosi 26 h w okresie świątecznym, z założeniem, że jesteśmy placówką feryjna i od dnia 22 grudnia do 1 stycznia placówka nie prowadzi działalności dydaktyczno-wychowawczej. Ile godzin do przepracowania mieli wychowawcy w tygodniu od 19 grudnia do 25 grudnia, 26 h czy pomniejszone godziny od piątku?
Nauczyciele zatrudnieni w placówce samorządowej na pełen etat mieli w tygodniu do przepracowania łącznie po 40 godzin w ciągu 5 dni pracy, ponieważ ich zadania służbowe obejmują nie tylko pensum, zgodnie z art. 42 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 lp. 6 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.).
Jednocześnie obowiązujące przepisy nie przewidują stosowania mechanizmu "pomniejszonych godzin", które można by było zastosować od piątku 23 grudnia 2022 r. W czasie nieobecności wychowanków dyrektor miał obowiązek zapewnienia wychowawcom innej pracy niż zajęcia z wychowankami przez 5 dni roboczych w ciągu wskazanego tygodnia, gdyż w razie zaniechania wykonania tego zadania nauczyciele zachowali prawo do wynagrodzenia za tzw. przestój – art. 94 pkt 2 w zw. z art. 80 i art. 81 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510).
Zresztą dni 23 grudnia (piątek) oraz 24 grudnia (sobota, Wigilia) nie były dniami świątecznymi, które by usprawiedliwiały nieobecności w pracy (lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy) wychowawców, dla których zgodnie z harmonogramem czasu pracy były to dni przypadające w ramach 5 dni roboczych, z uwagi na treść art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1920). Z dnia wolnego w niedzielę 25 grudnia 2022 r. mogli skorzystać nauczyciele, dla których był to dzień roboczy, a dyrektor nie przydzielił im obowiązków służbowych oraz nauczyciele, dla których był to jeden z dni wolnych od pracy w tygodniu.
Jeżeli natomiast wyliczenia godzin zrealizowanych w ramach pensum są dokonywane na potrzeby ustalenia, czy nauczyciele wypracowali godziny ponadwymiarowe w grudniu to należy postępować zgodnie z treścią uchwały podjętej przez konkretny organ prowadzący na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 KN. Ewentualnie w tym zakresie organ prowadzący mógł przyjąć, choć nie można tego zweryfikować z powodu braku informacji o treści uchwały, że na potrzeby tych wyliczeń dzień świąteczny (była nim tylko niedziela 25 grudnia 2022 r.) wpływa na obliczenie godzin przypadających do przepracowania w ciągu miesiąca w ramach pensum w sposób przyjęty w tej uchwale.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W w roku szkolnym 2012/2013 w szkole jest troje uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego - dwoje w kl. IV i jedno w kl. II. Zajęcia rewalidacyjne po 2 godz. z każdym uczniem prowadzi nauczyciel dyplomowany, który obecnie realizuje kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki (kurs ukończy w II 2013). Czy wynagrodzenie 6 godz. tego nauczyciela powinno być płacone ze stawki nauczyciela stażysty? Oprócz tych godz. nauczyciel realizuje 20 godz. świetlicy. Czy wspomniane godziny z uczniami z upośledzeniem w stopniu lekkim mogliby realizować nauczyciele przedmiotowcy? Proszę o opinię z podstawa prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pani Ania – referent została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim. Umowa została zawarta na okres 12.07.2014 do 10.07.2015r.
Aktualnie okazało się że Pani Ania jest w ciąży, ciąża jest zagrożona i od 23.04.2015 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z przeprowadzonej rozmowy wynika że najprawdopodobniej nie wróci już do pracy. Jak będzie przebiegał teraz stosunek pracy czy umowa rozwiąże się samoistnie. Czy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent. Jeśli szkoła wypłaci ekwiwalent to czy należy się również świadczenie urlopowe? Czy w przedstawionej powyżej sytuacji Pani Ania nabędzie prawo do „13” za 2015 r?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik zatrudniony na stanowisku pomoc nauczyciela na podstawie kodeksu pracy od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. nabywa prawo do 13 pensji za rok 2017 jeśli przebywał na zwolnieniu lekarskim od 05.04.2017 r. do 19.06.2017 r. w związku z ciążą, oraz na urlopie macierzyńskim od 20.06.2017 r. do 30.06.2017 r?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, zatrudniony na 4/22 h, może otrzymać dodatek motywacyjny pomimo, że w regulaminie zostało określone, że aby otrzymać dodatek motywacyjny, trzeba być zatrudnionym na minimum pół etatu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o określenie z jakiego pensum godzin jest opłacony nauczyciel technikum uczący przedmiotów zawodowych określonych w siatce godzin jako przedmioty praktyczne. W przepisach wymieniany jest tylko nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Natomiast nie znalazłam takiego określenia, jak "nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych", realizacja godzin odbywa się w systemie klasowym.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe