Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciele zatrudnieni w placówce samorządowej na pełen etat mieli w tygodniu do przepracowania łącznie po 40 godzin w ciągu 5 dni pracy, ponieważ ich zadania służbowe...

PORADA PRAWNA

27 grudnia 2022 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Mam pytanie dotyczące prawidłowego rozliczenia godzin wychowawcy zatrudnionego w młodzieżowym ośrodku socjoterapii gdzie etat wynosi 26 h w okresie świątecznym, z założeniem, że jesteśmy placówką feryjna i od dnia 22 grudnia do 1 stycznia placówka nie prowadzi działalności dydaktyczno-wychowawczej. Ile godzin do przepracowania mieli wychowawcy w tygodniu od 19 grudnia do 25 grudnia, 26 h czy pomniejszone godziny od piątku?

Nauczyciele zatrudnieni w placówce samorządowej na pełen etat mieli w tygodniu do przepracowania łącznie po 40 godzin w ciągu 5 dni pracy, ponieważ ich zadania służbowe obejmują nie tylko pensum, zgodnie z art. 42 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 lp. 6 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.).

Jednocześnie obowiązujące przepisy nie przewidują stosowania mechanizmu "pomniejszonych godzin", które można by było zastosować od piątku 23 grudnia 2022 r. W czasie nieobecności wychowanków dyrektor miał obowiązek zapewnienia wychowawcom innej pracy niż zajęcia z wychowankami przez 5 dni roboczych w ciągu wskazanego tygodnia, gdyż w razie zaniechania wykonania tego zadania nauczyciele zachowali prawo do wynagrodzenia za tzw. przestój – art. 94 pkt 2 w zw. z art. 80 i art. 81 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510).

Zresztą dni 23 grudnia (piątek) oraz 24 grudnia (sobota, Wigilia) nie były dniami świątecznymi, które by usprawiedliwiały nieobecności w pracy (lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy) wychowawców, dla których zgodnie z harmonogramem czasu pracy były to dni przypadające w ramach 5 dni roboczych, z uwagi na treść art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1920). Z dnia wolnego w niedzielę 25 grudnia 2022 r. mogli skorzystać nauczyciele, dla których był to dzień roboczy, a dyrektor nie przydzielił im obowiązków służbowych oraz nauczyciele, dla których był to jeden z dni wolnych od pracy w tygodniu.
Jeżeli natomiast wyliczenia godzin zrealizowanych w ramach pensum są dokonywane na potrzeby ustalenia, czy nauczyciele wypracowali godziny ponadwymiarowe w grudniu to należy postępować zgodnie z treścią uchwały podjętej przez konkretny organ prowadzący na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 KN. Ewentualnie w tym zakresie organ prowadzący mógł przyjąć, choć nie można tego zweryfikować z powodu braku informacji o treści uchwały, że na potrzeby tych wyliczeń dzień świąteczny (była nim tylko niedziela 25 grudnia 2022 r.) wpływa na obliczenie godzin przypadających do przepracowania w ciągu miesiąca w ramach pensum w sposób przyjęty w tej uchwale.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT