Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest niemożliwe, ponieważ nie wiadomo, w jaki sposób została skalkulowana opłata za wyżywienie ani czy statut danego przedszkola daje...

PORADA PRAWNA

12 października 2020 Inne

Mam pytanie dotyczące rozliczania dotacji w Niepublicznym Przedszkolu. Konkretnie chodzi mi o rozliczanie wynagrodzenia kucharki i zakupu produktów spożywczych do przygotowywania posiłków, jak również zakupu wyposażenia kuchni. Czy możemy to rozliczyć z dotacji? Opłaty wnoszone przez rodziców są podzielone na dwie części: czesne i wyżywienie.

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest niemożliwe, ponieważ nie wiadomo, w jaki sposób została skalkulowana opłata za wyżywienie ani czy statut danego przedszkola daje dzieciom możliwość skorzystania z posiłków zapewnianych i finansowanych częściowo przez placówkę (art. 172 ust. 3 w zw. z art. 102 ust. 1 pkt 11 i 13 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910). Jeśli opłata rodzica obejmuje w całości cenę środków spożywczych używanych do posiłku danego dziecka, to nie można tego samego wydatku podwójnie sfinansować z dotacji pochodzącej ze środków publicznych. Analogicznie, jeżeli opłata wnoszona przez rodzica obejmuje koszt przygotowania posiłku w zakresie obejmującym wynagrodzenie kucharki, to również nie można go pokryć z dotacji. Jeśli natomiast statut przedszkola przewiduje, że przedszkole zapewnia dzieciom posiłki w ramach działalności opiekuńczej oraz jednocześnie opłata wnoszona przez rodziców nie obejmuje ww. wydatków, to można je sfinansować z dotacji, ale na wypadek kontroli wydatkowania dotacji konieczne jest prawidłowe wykazanie części wydatków na przygotowanie posiłków, jakich nie pokrywa opłata rodzica (art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 2029). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT