Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące trybu skracania okresu trwania stażu na kolejny stopień awansu. Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego zgodnie z przepisem 9a ust.3 KN. Akt nadania stopnia awansu zawodowego datowany jest na 12 września 2017 roku. Nauczyciel był zatrudniony od kwietnia 2017 roku- najpierw na 1/2 etatu jako stażysta. Od września miał automatycznie rozpocząć awans na stopień nauczyciela kontraktowego. Jego pensum wzrosło do pełnego wymiaru oraz z dniem 1 września osiągnął wymagany przepisem 5-letni staż pracy. Z dniem 7 września nauczyciel złożył wniosek do dyrektora o uznanie znaczącego dorobku zawodowego oraz wymaganego 5 letniego stażu pracy do uznania go nauczycielem kontraktowym. Dyrektor rozpatrzył wniosek pozytywnie oceniając, iż z dniem 12 września nadaje nauczycielowi wyższy stopień awansu zawodowego na podstawie wyżej wymienionego artykułu lecz stosunek pracy owego nauczyciela już trwał od kwietnia 2017. Czy opisana procedura była przeprowadzona poprawnie? Czy taki nauczyciel może starać się o skrócenie czasu trwania stażu na kolejny stopień awansu posiłkując się wspomnianym przepisem? Zgodnie z treścią przywołanego wyżej przepisu dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do 1 roku i 9 miesięcy. W przepisie jest jednak sformułowanie: "...z dniem nawiązania stosunku pracy uzyskują stopień nauczyciela kontraktowego". 1. Czy w tym przypadku można wnioskować o skrócenie tej ścieżki? 2. Czy procedura uznania dorobku zawodowego i zmiany stopnia awansu odbyła się zgodnie z procedurą opisaną w KN? Uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska.
Sam 5 – letni staż pracy nie stanowi przesłanki nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego bez odbycia stażu. Obok niego konieczne jest spełnienie jednocześnie także drugiej przesłanki, a mianowicie posiadanie znaczącego dorobku zawodowego (art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.). W orzecznictwie podkreśla się, że znaczący dorobek oznacza ponadprzeciętny, znacznie przewyższający dorobek zawodowy wymagany od ogółu nauczycieli. Taki znaczący dorobek powinien znaleźć odzwierciedlenie w przyznanych w dotychczasowej pracy nagrodach i wyróżnieniach, ewentualnie także w dyplomach czy świadectwach potwierdzających uzyskanie dodatkowych kwalifikacji, umiejętności przydatnych w przyszłej pracy nauczyciela. Długoletniego zatrudnienia, a nawet zaangażowania w pracy zawodowej, które powinno cechować każdego pracownika, nie można utożsamiać ze „znaczącym dorobkiem zawodowym” (wyrok NSA z 29.07.2011 r., I OSK 312/11, wyrok WSA w Rzeszowie z 3.07.2012 r., II SA/Rz 385/12). W sytuacji, gdy nauczyciel nie posiadał znaczącego dorobku zawodowego, kurator oświaty może w przyszłości unieważnić akt nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego (art. 9h KN). Wątpliwość budzi także nadanie stopnia awansu w trakcie zatrudnienia. W pytaniu nie podano żadnych okoliczności pozwalających stwierdzić, czy nauczyciel posiadał znaczący dorobek zawodowy oraz czy ważnie nadano nauczycielowi stopień awansu nauczyciela kontraktowego. Ponadto od 1 września 2019 r. art. 9d ust. 2 KN będzie stanowił, że nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat. Ponieważ z treści pytania nie wynika, czy nauczycielowi nadano stopień awansu nauczyciela kontraktowego zgodnie z art. 91 ust. 3 KN, nie można odpowiedzieć na pytanie, czy spełnia on przesłanki do skrócenia stażu do 1 roku i 9 miesięcy. Dlatego należy sytuację nauczyciela uzgodnić z kuratorem
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel stażysta zakończył staż w maju, w czerwcu (30.06) złożył sprawozdanie, nie złożył natomiast wniosku o postępowanie kwalifikacyjne (z przyczyn osobistych) chciałby przesunąć złożenie wniosku na sierpień czy jest to możliwe? Czy rozmowa kwalifikacyjna musiałaby się odbyć do końca sierpnia czy później. ( placówka niepubliczna)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak postąpić w przypadku nauczyciela kontraktowego, który nie podjął przez rok współpracy z opiekunem stażu? Nadmieniam, że opiekun wyraził chęć pomocy stażyście. Nie spotkało się to jednak z zainteresowaniem ze strony nauczyciela stażysty.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest możliwe przeprowadzenie egzaminu na nauczyciela mianowanego w okresie wakacji, jeśli nauczycielowi staż skończył się 6 lipca (przedłużony z powodu choroby o 35 dni)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Staż na nauczyciela kontraktowego. Czy nauczyciel może w dowolnym czasie zrezygnować z kontynuowania stażu i w następnym roku szkolnym rozpocząć go od nowa?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka wróciła do pracy po długotrwałej chorobie i urlopie rodzicielskim. Rozpoczęła pracę 1 września i w tym samym dniu złożyła wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień dyplomowanego. 2. września otrzymała decyzję o ustaleniu długości stażu do 31 maja 2019 r. Następnie poprosiła o uzupełniający urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 tygodni trwający od 5 września do 13 listopada. W jaki sposób należy przedłużyć staż ww. nauczycielce. Co zrobić, gdy zakończenie stażu przypada w trakcie wakacji?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe