Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie odnośnie osoby, która ma zostać zatrudniona na zastępstwo jako sekretarz szkoły. Czy na zastępstwie staż pracy (wg rozporządzenia 5 lat) musi być taki sam? Czy osoba z 6-miesięcznym okresem stażu pracy może zostać zatrudniona jako sekretarz szkoły na zastępstwo? Jeśli tak to czy jej wynagrodzenie musi wynosić minimalnie 4000 zł? Czy może być mniejsze?
Zatrudnienie na zastępstwo jest takim samym zatrudnieniem, jak na podstawie innych umów – jedyny wyjątek jest taki, że umowa zawierana jest na określony czas – najczęściej ograniczony nieobecnością zastępowanego pracownika.
Wobec tego, jeśli do zatrudnienia na stanowisku sekretarza – zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1960 z późn. zm.) wymagany jest określony staż – należy go uwzględnić także w przypadku umowy na zastępstwo.
Jeśli pracownik spełnia wymagania – powinien otrzymać takie wynagrodzenie, jakie wynika z ww. rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zostanie zatrudniony w szkole od 1.09.2018 w wymiarze 7/18 etatu jaki naliczyć mu dodatek stażowy jeżeli przedstawił świadectwa pracy (okresy zakończone) za okres 10 lat. Nauczyciel pracuje również w innej szkole w wymiarze 14/18 etatu gdzie wypłacany ma staż w wysokości 18%.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy każdy nauczyciel musi być przeszkolony i posiadać certyfikat z zakresu udzielania pierwszej pomocy, czy tylko wystarczy że kilku nauczycieli z grana ma takie kwalifikacje? Co jaki okres czasu jest wymóg aktualizacji takich uprawnień?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop z tytułu siły wyższej to jest dodatkowy dzień urlopu (np.: 26 + 1 dodatkowy urlop z tytułu siły wyższej)? Czy należy ten jeden dzień urlopu odliczyć z danej liczby przysługującego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu ze względu na organizację pracy szkoły od dnia 06.09.2013 na podstawie Kodeksu pracy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2013 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry
Uprzejmie proszę o pomoc w następującej kwestii:
Nauczyciel, będący egzaminatorem OKE, poprosił o zwolnienie z zajęć w Szkole na czas wykonywania pracy egzaminatora. W sumie jest to 6 dni , w które nie będzie obecny w Szkole i nie będzie realizował przydzielonych w planie lekcji zajęć.
Czy za te dni należy wypłacić nauczycielowi wynagrodzenie: zasadnicze i dodatki czy też zasadnicze, dodatki i godz. ponadwymiarowe?
Czy, jeśli nauczyciel będzie pracował jako egzaminator np. w Warszawie, Dyrektor powinien wystać polecenie wyjazdu służbowego?
Czy dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy nauczyciela powinno być pismo / porozumienie ze Szkoły, w której będzie pracował przy egzaminie, czy też wystarczy wydruk ze strony OKE o powołaniu do pracy w komisji?
W Ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawie o systemie oświaty widnieje zapis:
Art. 9c ust. 13:
13. Nauczyciele będący egzaminatorami albo asystentami technicznymi, o których mowa w art. 44zzzia ust. 1, biorący udział w przeprowadzaniu części praktycznej egzaminu zawodowego, której rezultatem końcowym wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych jest wyrób lub usługa, z którymi dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej zawarł umowy, o których mowa odpowiednio w ust. 10 lub 10a, są zwolnieni od pracy w szkole, placówce lub centrum, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy -Prawo oświatowe, w której są zatrudnieni, na czas niezbędny do przeprowadzenia tego egzaminu, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe