Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, który realizuje pensum przez 4 dni w tygodniu i tak wykonuje pracę przez 5 dni i 40 godzin w tygodniu, ponieważ jego czas...

PORADA PRAWNA

11 lutego 2019 Kadry

Mam pytanie odnośnie udzielania urlopów nauczycielom zatrudnionym w placówce nieferyjnej. Ile godzin powinno się zdejmować nauczycielowi zatrudnionemu na pełny etat który pracuje od poniedziałku do czwartku, biorąc pod uwagę pensum 20 godzin? I kolejne pytanie, ile godzin powinno się zdejmować nauczycielowi zatrudnionemu na pół etatu (10 godz dydaktycznych), biorąc pod uwagę że pracuje tylko 2 dni w tygodniu: poniedziałek-3 godz,środa-7-godz? Wiem, że należy udzielać urlopu w dni, które nauczyciel pracuje, jednak mam wątpliwość co do poprawności zdejmowania godzin z puli urlopowej.

Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, który realizuje pensum przez 4 dni w tygodniu i tak wykonuje pracę przez 5 dni i 40 godzin w tygodniu, ponieważ jego czas pracy obejmuje także zadania statutowe oraz zadania i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym - art. 42 ust. 1 i 2 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W związku z tym należy przyjąć, że każdego dnia z 5 dni w tygodniu realizuje 8 godzin wszystkich zadań służbowych, jeżeli nie ustalono w umowie innego rozkładu czasu pracy. Wówczas jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom - art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. W przypadku nauczyciela niepełnoetatowego należy w umowie o pracę ustalić obowiązujący go rozkład czasu pracy obejmujący 20 godzin, w tym 10 godzin zajęć dydaktycznych. Urlop jest udzielany w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przykładowo, jeśli rozkład godzin kształtuje się w taki sposób, że nauczyciel wykonuje zadania w poniedziałek przez 6 godzin (w tym 3 godziny dydaktyczne), we wtorek 7 godzin i w środę 7 godzin (tylko godziny dydaktyczne), urlop jest jemu udzielany w poniedziałki po 6 godzin, a we wtorki i środy po 7 godzin. Przy tym rozkład czasu pracy niepełnoetatowego nauczyciela może objąć również 5 dni i być nierównomierny, a wówczas udziela się go w wymiarze godzinowym przypadającym w poszczególnych dniach. Ewentualnie można też przyjąć, że w poniedziałek i środę nauczyciel realizuje po 10 godzin (i w takim wymiarze godzinowym wykorzystuje też urlop), ponieważ akt KN nie ogranicza wprost czasu pracy nauczyciela samorządowej placówki do 8 godzin dziennie.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT