Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam w klasie trzeciej chłopca z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim. Mama ucznia w rozmowie przekazała mi informację, iż chce aby uczeń powtórzył klasę trzecią, ale chce go przenieść do szkoły specjalnej. Moje pytanie brzmi: Czy mam go promować i jakie dokumenty, oraz jaki jest termin na przygotowania tych dokumentów, żebym nic nie zaniechał? Będę wdzięczna za odpowiedź łącznie z podstawą prawną.
- Kwestię promowania ucznia klas I-III reguluje reguluje art. 23 oraz 44o. ustawy o systemie oświaty, a także MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych mówiący, że w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem jego zdrowia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału. Zatem, jeśli rodzice złożą taki wniosek, a uzyska on poparcie nauczyciela – to rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu w/w dziecka.
- Jeśli rodzic chce, aby z dniem 1 września 2017r. jego dziecko było uczniem szkoły specjalnej to musi zgłosić się do tej szkoły po zakończeniu roku szkolnego i dokonać stosownego zapisu dziecka. Powinien wtedy złożyć świadectwo ukończenia (lub nie) klasy III wraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dopiero wtedy dyrektor „starej” szkoły – mając informację, że uczeń został przyjęty do nowej szkoły - powinien przekazać rodzicowi za pokwitowaniem, lub przesłać do szkoły specjalnej jedynie odpis lub kopię własnego arkusza ocen (poświadczoną za zgodność z oryginałem), prowadzonego dla tego ucznia przez okres jego nauki w tej szkole. Oryginał arkusza ocen pozostaje w szkolnym archiwum. Jeśli w szkole znajduje się Karta Zdrowia Dziecka prowadzona przez pielęgniarkę szkolną – to również ją powinien rodzic otrzymać za pokwitowaniem. Innych dokumentów nie przekazuje się. Warto mieć na uwadze, że w wielu placówkach funkcjonują z nakazu organów prowadzących tzw. karty przekazania ucznia i przyjęcia ucznia, mimo, że przepisy rozporządzenia w sprawie obowiązkowej dokumentacji prowadzonej przez szkoły nie wymieniają takich dokumentów. Dlatego w tej sprawie najlepiej skontaktować się z dyrektorem szkoły specjalnej lub wydziałem oświaty starostwa powiatowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o przykładowy wzór regulaminów:
-samorządu uczniowskiego,
-dyżurów nauczycielskich,
-rady pedagogicznej,
dla szkoły podstawowej
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zasad precedencji. Czy należy wyczytywać podczas powitania gości, którzy zostali zaproszeni, ale są nieobecni?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła może/ musi udostępnić i w jaki sposób fakturę zakupu środków czystości oferentowi który przegrał postępowanie „ zapytanie o cenę” na zakup środków czystości? Szkoła przeprowadziła postępowanie (nie z ustawy o zamówieniach publicznych, a wg. wewnątrzzakładowych procedur –wartość zamówienia poniżej 30 tys. euro ) na zakup i dostawę środków czystości. Przystąpiły 3 firmy, wybrano ofertę najkorzystniejszą, poinformowano o wynikach wszystkich. Po 3 tygodniach oferent, który przegrał domaga się kserokopii oferty, faktury zakupu i zapowiada, że będzie kontrolował asortyment zakupu. Proszę o odpowiedź na pytanie i podstawę prawną: 1. Czy szkoła może/ musi udostępnić i w jaki sposób fakturę zakupu środków czystości oferentowi który przegrał postępowanie o zapytanie o cenę na zakup środków czystości mimo, że został poinformowany o wynikach? 2. Czy oferent który brał udział w postępowaniu i przegrał może sprawdzić ilość i asortyment dostarczonego towaru?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic w placówce niepublicznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną ma obowiązek przedłożenia nauczycielowi jakąkolwiek dokumentację medyczną swojego dziecka?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zapytać jaka powinna być procedura postępowania dyrektora w przypadku skargi rodzica na niewłaściwe zachowanie nauczyciela wobec jego dziecka? Wiadomo, że prosimy o wyjaśnienie nauczyciela lub inne osoby, które były świadkami zdarzenia, jednak problem pojawia się wtedy kiedy te zeznania są sprzeczne tzw. "słowo przeciwko słowu" np. nauczyciel zaprzecza i mówi, że nie zachował się źle wobec dziecka. Co w takiej sytuacji dyrektor powinien czynić dalej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe