Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 312 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm. orzeczenia o...

PORADA PRAWNA

07 sierpnia 2019 Inne

Mam w szkole ucznia, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną umiarkowanego stopnia.Orzeczenie to było wydane do ukończenia klasy VI szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 uczeń ukończył klasę VI. Czy uczeń musi być ponownie zbadany i mieć nowe orzeczenie? Po rozmowach z poradnią dowiedziałam się, że to zależy od dyrektora, oni taki zapis w orzeczeniu mogą interpretować jako zakończenie nauki w szkole podstawowej, ponieważ przy wydawaniu orzeczenia szkoła podstawowa kończyła się na kasie VI.

Na podstawie art. 312 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm. orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przed dniem 1 września 2017 r. na okres II etapu edukacyjnego (do VI klasy szkoły podstawowej) - zachowują ważność do czasu zakończenia kształcenia w szkole podstawowej. Stanowisko poradni jest więc sprzeczne z powołanym przepisem przejściowym, gdy orzeczenie zostało uzyskane przed 1 września 2017 r.; w takiej sytuacji uczeń/uczennica nie musi uzyskiwać nowego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego do czasu zakończenia nauki w szkole podstawowej, ponieważ obecne orzeczenie, wydane przed reformą oświaty, obowiązuje do ukończenia VIII klasy. Poradnia miałaby rację jedynie, gdyby po dniu 1 września 2017 r. zostało wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na okres krótszy niż cały II etap edukacyjny, np. na okres roku szkolnego 2018/2019 (VI klasa). W związku z tym należy upewnić się, czy treść orzeczenia ucznia/uczennicy odnośnie okresu, w jakim zachodzi potrzeba kształcenia specjalnego, obejmuje II etap edukacyjny lub klasy IV-VI, zgodnie z organizacją szkoły podstawowej przed reformą oświaty. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT