Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam zapytanie w sprawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki) dla nauczyciela mianowanego zatrudnionego na umowę na czas niekreślony. Nauczycielka w 2018 roku była nieobecna w okresach: - od 30 stycznia do 2 lutego 2018 roku (4 dni)- zwolnienie lekarski - 9 marca i 16 marca 2018 r.- przebywała na zwolnieniu z art. 188 KP(opieka nad dzieckiem) - od 26-28 marca 2018 r- przebywała na zwolnieniu lekarskim z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny - od 4 kwietnia do 12 października 2018 roku - zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży - następnie od 13 października do 31 grudnia 2018 roku-przebywała na urlopie macierzyńskim Czy wobec tego przysługuje pani nauczyciele wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka?
Nauczycielka jest uprawniona do trzynastki za 2018 r. w wysokości proporcjonalnej do przepracowanych 276 dni, ponieważ z jednej strony warunkiem otrzymania trzynastki jest przepracowanie 6 miesięcy liczonych jako 180 dni, od których odejmuje się okresy, które nie zostały efektywnie przepracowane (choroba własna, członka rodziny, opieka nad dzieckiem), zaś sytuacja korzystania z urlopu macierzyńskiego zwania z obowiązku przepracowania 6 miesięcy i uprawnia do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu efektywnie przepracowanego w danym roku - art. 2 ust. 2 i ust. 3 pkt 6 lit. aa) ustawy z 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1872), art. 114 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025 ze zm.).
.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie wykształcenie od 01.09.2017 r. powinien posiadać nauczyciel wspomagający dziecko z zespołem aspergena i autyzmem. Proszę o ustawę lub rozporządzenie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z uwagi na brak osoby spełniającej wymogi na nauczyciela przedmiotów zawodowych (zgłosiłem do Urzędu Pracy i Kuratorium) postanowiłem zatrudnić pana posiadającego tytuł mgr inż. budownictwa bez przygotowania pedagogicznego na nauczyciela technologii i dokumentacji technicznej w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Nadmieniam, że PUP otrzymał informacje, że na terenie powiatu nie ma osoby posiadającej kwalifikacji do zawodu nauczyciela w mojej szkole. Proszę o odpowiedz czy powinienem zapytać o zgodę organ prowadzący bo starostwo twierdzi, że powinienem, a ja mam mieszane zdanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 03.05.2019 zmarł pracownik - nauczyciel. Zwolnienie lekarskie obejmuje okres pobytu w szpitalu do dnia zgonu tj. 24.04.19 - 03.05.19. Zgodnie z KN 02.05.19 zostało wypłacone wynagrodzenie z góry za maj. Do końca kwietnia zasiłek jest naliczony, dalej nie, gdyż nie znaliśmy daty końcowej. Czy w tej chwili powinniśmy skorygować wynagrodzenie wypłacone 02.05.19, czy pozostawić je bez zmian?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel bez stopnia awansu zatrudniony w pełnym wymiarze godzin często przebywa na zwolnieniach lekarskich, w tym opieka nad dzieckiem. Zwolnienia lekarskie zostały poddane kontroli. W ciągu 5 miesięcy przepracował z uczniami 11 dni. Zakłóca to pracę szkoły, nie jest realizowana podstawa programowa, brak nauczyciela na zastępstwo stałe i doraźne. Czy w związku z powyższym są podstawy prawne do zwolnienia nauczyciela, pomimo nieobecności usprawiedliwionych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana zrezygnowała z pracy w przedszkolu za wypowiedzeniem, jej stosunek pracy kończy się z dniem 31.08.2017. Ze względu na trudności kadrowe z dniem 1.09.2017 chcemy zatrudnić tą nauczycielkę na czas określony w zastępstwie za inną n-lkę w wymiarze 15/25. Czy przepisy prawa oświatowego pozwalają na takie rozwiązania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe