Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem oraz posiadanie nieograniczonej władzy rodzicielskiej nie przesądza, że matka samotnie nie wychowuje dziecka; wręcz przeciwnie,...

PORADA PRAWNA

02 sierpnia 2018 Inne

Matka dziecka zapisując go do przedszkola napisała we wniosku, że jest matką samotnie wychowującą dziecko. Jako dyrektor sprawdziłam, że faktycznie jest to panna z dzieckiem. Matka przedstawiła mi protokół z Sądu Rodzinnego o ograniczonych kontaktach ojca z dzieckiem, w których wymieniane są godzinny wieczorne, święta i jeden miesiąc wakacji jako prawo do kontaktowania sie ojca z dzieckiem. Zaznaczam, że ojciec nie ma ograniczonych praw rodzicielskich. Matka napisała jeszcze oświadczenie, ,ze jest matką samotnie wychowującą dziecko i nie wychowuje go wspólnie z jego rodzicem.Czy matka faktycznie jest matką samotnie wychowującą dziecko i czy jako dyrektor miałam prawo na podstawie tych dokumentów przyjąć to dziecko (jako matki samotnie wychowującej) ? Ojciec dziecka nie zgadza się na uczęszczanie do tego przedszkola, a na wniosku nie widnieje jego zgoda.

Uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem oraz posiadanie nieograniczonej władzy rodzicielskiej nie przesądza, że matka samotnie nie wychowuje dziecka; wręcz przeciwnie, potrzeba uregulowania kontaktów wskazuje, że rodzice dziecka nie zamieszkują wspólnie. Samotne wychowywanie dziecka wynika z oświadczenia matki, a jeśli dyrektor je kwestionuje, należało zweryfikować jego prawdziwość w toku postępowania rekrutacyjnego poprzez zwrócenie się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka o przeprowadzenie wywiadu – art. 4 pkt 43, art. 130 ust. 2 pkt 6 w zw. z art. 150 ust. 2 pkt 1 lit. c i ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Do przyjęcia dziecka do przedszkola wystarczające jest złożenie wniosku tylko przez jednego z dwóch rodziców posiadających władzę rodzicielską; rodzic, który się temu sprzeciwia, powinien wystąpić do sądu rodzinnego o rozstrzygnięcie, czy dziecko ma uczęszczać do przedszkola, natomiast z tego powodu nie można skreślić dziecka z listy uczniów przedszkola – art. 97 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. z 2017 r., poz. 682.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT