Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Matka dziecka zapisując go do przedszkola napisała we wniosku, że jest matką samotnie wychowującą dziecko. Jako dyrektor sprawdziłam, że faktycznie jest to panna z dzieckiem. Matka przedstawiła mi protokół z Sądu Rodzinnego o ograniczonych kontaktach ojca z dzieckiem, w których wymieniane są godzinny wieczorne, święta i jeden miesiąc wakacji jako prawo do kontaktowania sie ojca z dzieckiem. Zaznaczam, że ojciec nie ma ograniczonych praw rodzicielskich. Matka napisała jeszcze oświadczenie, ,ze jest matką samotnie wychowującą dziecko i nie wychowuje go wspólnie z jego rodzicem.Czy matka faktycznie jest matką samotnie wychowującą dziecko i czy jako dyrektor miałam prawo na podstawie tych dokumentów przyjąć to dziecko (jako matki samotnie wychowującej) ? Ojciec dziecka nie zgadza się na uczęszczanie do tego przedszkola, a na wniosku nie widnieje jego zgoda.
Uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem oraz posiadanie nieograniczonej władzy rodzicielskiej nie przesądza, że matka samotnie nie wychowuje dziecka; wręcz przeciwnie, potrzeba uregulowania kontaktów wskazuje, że rodzice dziecka nie zamieszkują wspólnie. Samotne wychowywanie dziecka wynika z oświadczenia matki, a jeśli dyrektor je kwestionuje, należało zweryfikować jego prawdziwość w toku postępowania rekrutacyjnego poprzez zwrócenie się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka o przeprowadzenie wywiadu – art. 4 pkt 43, art. 130 ust. 2 pkt 6 w zw. z art. 150 ust. 2 pkt 1 lit. c i ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Do przyjęcia dziecka do przedszkola wystarczające jest złożenie wniosku tylko przez jednego z dwóch rodziców posiadających władzę rodzicielską; rodzic, który się temu sprzeciwia, powinien wystąpić do sądu rodzinnego o rozstrzygnięcie, czy dziecko ma uczęszczać do przedszkola, natomiast z tego powodu nie można skreślić dziecka z listy uczniów przedszkola – art. 97 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. z 2017 r., poz. 682.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaki jest standardowy czas oczekiwania na zadane pytania? Jestem przed przedłużeniem umowy z "Nadzorem Pedagogicznym" i nie ukrywam, że długie oczekiwania na odpowiedzi są bolączka tego "Nadzoru"!!!
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Posiadamy w szkole podstawowej klasę z oddziałem sportowym tenis ziemny. Mam pytanie, gdzie i czy w ogóle wpisujemy, że dziecko brało udział w zajęciach? Czy jest jedna ocena z w-f, druga z tenisa, czy jedna wspólna?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co w przypadku, gdy w księdze protokołów nie znalazły się dwa protokoły z zebrań rady pedagogicznej? Zebrania odbyły się zdalnie, protokoły nie zostały wpisane do księgi a jest już wpisany protokół z zebrania, które odbyło się stacjonarnie. Nie było to celowe działanie tylko "pośpiech" nauczyciela.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na cały etat w macierzystej szkole w innej gminie a procującemu na dodatkowej umowie 4/18 fundusz socjalny
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła ma obowiązek egzekwowania od rodzica ubezpieczenia dziecka od nieszczęśliwych wypadków? Czy jadąc np. na wycieczkę takie ubezpieczenie musi być?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe