Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zaostrzyć kwalifikacje wymagane od nauczycieli już od roku szkolnego 2015/2016. Czy w związku z planowanym wymogiem nauczyciele pracujący w szkole podstawowej bez wykształcenia wyższego tracą pracę, czy dotyczyć ma to tylko nowo zatrudnianych nauczycieli?
Aktualnie obowiązują przepisy prawa w sprawie kwalifikacji nauczycieli, tj. Karta Nauczyciela oraz rozporządzenie na bieżący rok szkolny od 1.09.2015 roku. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach, szkołach podstawowych, placówkach wychowania pozaszkolnego, placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (z wyłączeniem np. nauczycieli języków obcych), posiada osoba, która: 1) ma kwalifikacje określone w § 2 ust. 1 tj. studia magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, § 3 – tj. kwalifikacje takie, jak do obowiązują w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych lub 2) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom, lub 3) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż wymieniona w pkt 2, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych, posiada osoba, która: 1) ma kwalifikacje określone w wyżej lub 2) ukończyła: a) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub b) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub c) studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i b, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Oznacza to, że nauczyciele posiadający ukończone studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne albo ukończyła odpowiedni zakład kształcenia nauczycieli - będzie mogła zajmować stanowisko nauczyciela w szkole podstawowej.
Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków,w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenialub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli ; - Załącznik do obwieszczenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 sierpnia 2015 r. , w szczególności § 2, 3, 4.; - OBWIESZCZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 6 sierpnia 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowejw sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenialub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o udostępnienie przykładowych, wypełnionych IPET- ów (z dostosowaniem z przedmiotów ogólnokształcących) dla ucznia z upośledzeniem w stopniu lekkim w technikum oraz szkole branżowej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy można w maju zatrudnić nauczyciela na zastępstwo "do czasu powrotu nauczyciela przebywajacego na urlopie macierzyńskim" i tym samym wypłacać mu pensje przez wakacje czy należy napisać umowę do 22 czerwca, a potem wznowić dopiero z dniem 1 września.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik na dzień 10.11.2015r. otrzymuje wysługę lat w wysokości 17%, w dniu 10.11.2015r. dostarczył świadectwo pracy z innego zakładu pracy i po przeliczeniu stażu pracy -staż będzie wynosił 21 lat 10 m-cy i 10 dni. W związku z tym dodatek za wysługę lat zmieni się na 20 %. Czy pracownik ma teraz prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Świadectwo ukończenia szkoły zostało wydane w 2003 r. Uczeń dziś zgłosił błąd daty urodzenia. Czy uczniowi wystawić duplikat czy poprawiony oryginał- dyrektor który podpisał świadectwo nie pracuje. Proszę o odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który przebywa na urlopie zdrowotnym dyrektor może polecić zadanie np. prowadzenie strony internetowej szkoły?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe