Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moja placówka liczy 105 dzieci. Czy od września wystarczy zatrudnienie pedagoga specjalnego oraz logopedy? Czy każda szkoła musi zatrudnić psychologa? Jaki jest minimalny wymiar godzin?
Zgodnie z art. 42d ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762, w brzmieniu od 1 września 2022 r.) łączna liczba etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w przedszkolu, szkole lub zespole nie może być niższa niż:
1) 2 etaty, które powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
2) 1,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
3) 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 40 i nie przekracza 50;
4) 0,8 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 40;
5) 0,6 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 20 i nie przekracza 30;
6) 0,4 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 10 i nie przekracza 20;
7) 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 10.
Łączną liczbę etatów nauczycieli, oblicza się jako sumę ilorazów, w których:
- dzielną jest suma liczby godzin zajęć realizowanych na stanowisku nauczyciela pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy lub terapeuty pedagogicznego w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, i liczby przydzielonych godzin ponadwymiarowych w ramach pracy na tym stanowisku,
- a dzielnikiem jest tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, określony dla tego nauczyciela.
Obowiązki wiążące się z zatrudnieniem specjalistów obowiązują począwszy od roku szkolnego 2022/2023, jednakże w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 określono niższe wymagania od regulacji systemowych. W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 łączna liczba etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w przedszkolu, szkole lub zespole, nie może być niższa niż:
1) 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów - jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
2) 1 etat - jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
3) 0,5 etatu - jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50;
4) 0,25 etatu - jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30.
Skoro dzieci w szkole jest 105 to potrzeba zatrudnić specjalistów na 1,5 etatu, aby spełnić wymagania ustawowe.
Wymiar etatu określa w drodze uchwały organ stanowiący jednostek samorządu terytorialnego. Przy podejmowaniu uchwały, organ stanowiący musi przestrzegać wytycznych dotyczących aktu, tzn. nie może ustalić pensum na poziomie wyższym aniżeli 22 godziny tygodniowo. Wskazane pensum musi być jednak konkretne, tj. określone ściśle (należy wskazać ile godzin konkretnie wynosi).
Przy zatrudnianiu nauczycieli specjalistów obowiązuje zasada: im większa jest liczebność przedszkola lub szkoły tym większa jest łączna liczba etatów. Natomiast decyzja, co do wymiaru zatrudnienia nauczyciela o danej specjalności powinna być podejmowana w oparciu o analizę potrzeb dzieci lub uczniów uczęszczających do danego przedszkola lub szkoły.
W przypadku przedszkola, szkoły lub zespołu, w których liczba dzieci lub uczniów przekracza 50, liczba etatów nauczycieli:
1) pedagogów specjalnych nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli, o której mowa odpowiednio w ust. 3 pkt 1 lub 2;
2) psychologów nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli, o której mowa odpowiednio w ust. 3 pkt 1 lub 2.
Oznacza to, że psycholog i pedagog specjalny muszą być zatrudnieni w przedszkolu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniam w niepublicznym przedszkolu logopedę na 15 godz. tygodniowo. Jaki wymiar etatu mam liczyć od 22 czy od 40 godz. tak jak wszystkich nauczycieli?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 września 2020 r. Na początku kwietnia ma przewidywany termin porodu. Jest też w trakcie robienia awansu zawodowego.
Jaki okres może przebywać na zwolnieniu i macierzyńskim ,żeby nie musiała zaczynać od nowa awansu zawodowego? Jest zatrudniona na pełnym etacie z Kodeksu Pracy. Jeżeli wróciła by na 1/2 etatu w czasie trwania urlopu rodzicielskiego rocznego to do kiedy miała by urlop i do kiedy pracowała by na 1/2 etatu oraz kiedy może wykorzystać urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudnienie na etat i w wymiarze co najmniej połowy etatu umożliwia skorzystanie z określonych uprawnień, podobnie jak zatrudnienie w kilku szkołach (przedszkolach) w mniejszym wymiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany został zatrudniony w mojej szkole od 1.09.2007r. na czas nieokreślony na 7/18 etatu, później pracował w wymiarze 4/18, 2/18, 3/18 i 16/18. Od 1.03.2012r. Otrzymał umowę na pełen etat. W sierpniu 2016r. Nauczyciel poinformował mnie ustnie, że wybiera jako macierzystą szkołę inna placówkę, w której pracował na część etatu a od 1 września 2016r. otrzyma cały etat, dlatego prosi o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia. Zawarty został wtedy aneks do umowy, określający wymiar zatrudnienia na 10/18 etatu, a od 1.03.2013r. na 11/18 etatu. W związku z likwidacją gimnazjum wychodzącego w skład Zespołu Szkół Samorządowych (gimnazjum, ;liceum ogólnokształcące, technikum), którym kieruję, nauczyciel otrzymał 12 maja 2017r , informację , że zostanie z nim rozwiązana umowa o pracę z dn. 31.08.2017r. W związku z opisaną sytuacją mam pytanie: 1) Czy w/w nauczyciel powinien otrzymać odprawę w wysokości 6 –miesi ocznego wynagrodzenia, liczoną od pełnego etatu czy od części etatu, na jakiej nauczyciel przez ostatni rok był zatrudniony (tj. 11/18)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy wychowawcy internatu. Czy nie ma obowiązku uczestniczenia w radzie pedagogicznej wychowawca internatu w dniu, w którym kończy swój dyżur nocny? Dyżur ten pełnił od godz. 22.00 do godz. 08.00, podczas gdy rada jest zaplanowana na godz.15.20.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe