Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy częstości wykonywania badań sanitarno-epidemiologicznych u nauczycieli i pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkole. Jak często powinno się je wykonywać? W rozporządzeniu spotkałam się z określeniem, że w trzech przypadkach: zaczynając pierwszą pracę, po przebytej chorobie zakaźnej oraz u kolejnego pracodawcy. Jeden lekarz medycyny pracy twierdzi, że co dwa lata, drugi, że co rok. Pytam o podstawę prawną, ale nie uzyskuję odpowiedzi. Jak to powinno być właściwie?
W art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 947, z późn) jest delegacja ustawowa dla ministra właściwego do spraw zdrowia do określenia w drodze rozporządzenia terminów przeprowadzania badań dla celów sanitarno – epidemiologicznych, ale ponieważ rozporządzenie nie zostało wydane, ani ustawa nie uprawnia lekarza medycyny pracy do ustalania terminu kolejnego badania, badanie wykonuje się przy każdym przyjęciu do pracy oraz po przebytej chorobie lub gdy ewentualnie zajdą inne okoliczności mogące świadczyć o możliwości zakażenia (np. epidemia w jednostce oświatowej).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam w klasie IV dwoje dzieci z orzeczeniami - jedno upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, drugie z zespołem Aspergera.
Organ prowadzący nie chce wyrazić zgody na nauczyciela wspomagającego, pomimo, że jeden uczeń ma to wpisane w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. W klasie jest dwójka uczniów, więc nie jest to klasa integracyjna. Co powinnam zrobić, aby wójt wyraził zgodę na nauczyciela wspomagającego. Nadmienię, że taką samą sytuację mam w gimnazjum i tam mogłam zatrudnić nauczyciela wspomagającego.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy musimy w bursie prowadzić książkę meldunkową?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pożycza pieniądze i nie oddaje- u 8 osób z grona pedagogicznego, u 1 rodzica, u osoby spoza szkoły, która pisze na stronę szkolną e-maile. Czy taka osoba nie narusza dobrego imienia szkoły w tym grona pedagogic znego? Przecież to co ona robi to wyłudzenia- wie że nie może oddać długu. Jak postąpić ma dyrektor szkoły - czy mam patrzeć bezradnie na takie postępowanie? wydaje się że to demoralizujące dla innych, w tym zwłaszcza dla uczniów. Z poważaniem. M.G.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola miejskiego i mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Chodzi o to kto powinien umyć dziecko (przedszkolaka)w sytuacji zrobienia kupki w majtusie. Mając na uwadze, że rodzice mogą posądzić o molestowanie. Zarówno nauczycielki jak i pomoce nauczyciela, czy panie oddziałowe nie chcą myć dzieci w obawie właśnie o posądzenie o molestowanie. Bardzo Państwa proszę o pomoc i rozwiązanie tej sytuacji. W jaki sposób mam to rozwiązać? I kto w sytuacji kupki powinien wymyć dziecko - nauczyciel czy pomoc nauczyciela czy woźna oddziałowa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź, czy szkołę zawodową można kończyć ponownie po ukończeniu zawodówki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe