Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy świąt, które wypadają w soboty. Czy przepis który mówi o tym, iż z racji dnia świątecznego przypadającego w sobotę lub niedzielę należy się pracownikowi wybrany dzień wolny w ciągu tygodnia można również zastosować wobec dyrekcji?
Przepis art. 130 § 2 KP o udzielaniu dnia wolnego za święto przypadające w inny dzień wolny niż niedziela dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie przepisów KP, także dyrektora i innych osób na stanowiskach kierowniczych, których stosunki pracy są zawarte na podstawie przepisów KP. Nie korzystają z niego natomiast nauczyciele zatrudnieni na podstawie przepisów KN (w tym na stanowiskach kierowniczych) w samorządowych jednostkach oświatowych, ponieważ ustawa KN wyczerpująco reguluje czas pracy tych nauczycieli, a w związku z tym nie stosuje się do nich art. 130 § 2 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o poradę w następującej sprawie. W mojej szkole pracuje 3 nauczycieli wych. fizycznego, którzy zatrudnieni są przez mianowanie. Pierwszy pracuje od roku 1999 (ma 14 lat pracy pedagogicznej, pracuje na pełnym etacie,ukończył studia polonistyczne, ale nigdy w mojej szkole nie uczył tego przedmiotu, oraz studia podyplomowe z wych. fiz., jego rodzina liczy 5 osób), nauczycielka z 11 letnim stażem pracy pedagogicznej(pracuje w mojej szkole od roku 2004 na 10/18 etatu, rodzina liczy 3 osoby) oraz jej mąż (15 lat pracy ped.,w mojej szkole pracuje od 2005 roku, w tym roku szkolnym zatrudniony był na 11/18 etatu, posiada studia podyplomowe z zakresu resocjalizacji, pracuje w pełnym wymiarze w zakładzie poprawczym). Według przyjętych w szkole kryteriów zwalniania pracowników, podjęłam decyzję o zwolnieniu tego ostatniego. Nauczyciel zapowiedział wniesienie sprawy do sądu pracy ponieważ nie zgadza się tą decyzją. Czy może liczyć na wygraną? W przypadku przydzielenia pierwszemu nauczycielowi języka polskiego musiałabym zwolnić polonistę, który jest jedynym żywicielem rodziny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam pytanie dotyczące systemu czasu pracy nauczycieli-wychowawców internatu. Nauczyciele Ci pracują przykładowo od 22.00-8.00 (10 godz.)Czasami pracują w soboty, niedziele. Zatrudnieni są na podstawie Karty Nauczyciela. Podczas kontroli PIP Pani Inspektor zaproponowała (chociaż nie była pewna) aby wprowadzić tym nauczycielom równoważny system czasu pracy. Cy możemy wprowadzić Aneksem do Regulaminu Pracy ten system dla tej grupy zawodowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września nauczyciel nauczania zintegrowanego obejmuje stanowisko wicedyrektora. Jaki dokument powinien otrzymać nauczyciel oprócz powierzenia, a co ze zmianą warunków umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaką podstawę prawną należy wpisać w świadectwie pracy nauczycielowi, który dał wypowiedzenie za porozumieniem stron w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć wymiar etatu nauczyciela prowadzącego zajęcia,które nie odbywają się przez cały rok ? Np.nauczyciel ma 12 godzin rozliczanych wg pensum 18 godz.okres nauki nie jest skrócony tzn. 38 tyg. ,6 godzin w klasach, które mają 4 tygodnie praktyki i 6 godzin w klasach, które zdają maturę cyli okres nauki skrócony o 8 tygodni.Ile stanowią nadgodziny tego nauczyciela, a ile jego uśrednione pensum?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe