Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na co powinien zwrócić szczególną uwagę (co powinien zawierać) w swoim planie rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela kontraktowego nauczyciel wspomagający pracujący w klasie integracyjnej do której uczęszczają uczniowie z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim, uczeń niedosłyszący oraz uczniowie z zaburzeniami zachowania?
Staż na stopień nauczyciela kontraktowego to etap adaptacji stażysty w zawodzie, podczas którego każdy nauczyciel – bez względu na to, czy jest przedmiotowcem czy szkolnym specjalistą (pedagog, logopeda, psycholog, terapeuta…) sprawdza w praktyce wiedzę wyniesioną ze studiów, wchodzi w życie szkoły oraz rozwija swoje kompetencje w zakresie cech osobistych. W tym okresie nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający:
- specyfikę i potrzeby szkoły
- zadania do realizacji (wynikające min. z zadań przydzielonych na stanowisku tzw. nauczyciela wspomagającego) oraz wszystkie wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego określone w przepisach rozporządzenia MEN z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2013r., poz. 393) - §6
- wiedzę, umiejętności i doświadczenie nauczyciela stażysty
Stażysta powinien zwrócić szczególną uwagę na:
- poznanie organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, co obejmuje znajomość przepisów związanych z funkcjonowaniem szkoły – w Pani przypadku także przepisów dotyczących organizacji klas integracyjnych oraz edukacji dzieci z niepełno sprawnościami oraz sposobów prowadzenia dokumentacji obowiązującej w szkole – również indywidualnej dokumentacji uczniów – w Pani przypadku bardzo ważny jest IPET, notatki oraz karty obserwacji uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności zebrane w teczce.
- uczestniczenie jako obserwator w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu lub innych nauczycieli, w wymiarze co najmniej jednej godziny zajęć w miesiącu, oraz omawianie tych zajęć z prowadzącym - powinna Pani mieć opracowaną kartę takich obserwacji – autoanaliza.
- prowadzenie zajęć z uczniami, w obecności opiekuna stażu lub dyrektora szkoły, w wymiarze co najmniej jednej godziny zajęć w miesiącu oraz omawianie je z osobą, w obecności której zajęcia zostały przeprowadzone – powinna Pani mieć do każdego zajęcia scenariusz oraz kartę omawiającą te zajęcia .
- uczestniczenie w wewnątrzszkolnych oraz zewnętrznych formach doskonalenia zawodowego nauczycieli.
- znajomość środowiska uczniów, ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem uczniów (szczególnie uczniów, na potrzeby których pełni Pani funkcję tzw. nauczyciela wspomagającego) oraz współpraca z ich rodzicami, z pedagogiem i psychologiem szkolnym, udzielanie pomocy i otoczenie szczególną opieką i uwagą uczniów tego wymagających.
Proszę zwrócić uwagę także na dokumentowanie własnych działań pedagogicznych oraz tworzenie warsztatu pracy - dobór odpowiednich metod i form pracy oraz środków dydaktycznych dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów niepełnosprawnych, wybrane scenariusze zajęć, odpowiednie pomoce dydaktyczne, doskonalenie multimedialnych technik pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przedszkola w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego zmienia miejsce pracy. Czy w ocenie dorobku zawodowego nauczyciela za okres dotychczas odbytego stażu dyrektor placówki musi umieścić uzasadnienie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kończy staż 6 lipca na stopień nauczyciela mianowanego. Kiedy może złożyć dokumenty jeśli najprawdopodobniej od września utraci pracę i kto ma tę sprawę rozstrzygnąć, powołana przez kogo Komisja kwalifikacyjna.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie jak długo można czekać na sprawozdanie ze stażu? Wiem, że sprawozdanie złożone po terminie należy przyjąć. Natomiast dyrektor ocenia dorobek do 21 dni od otrzymania tego dokumentu. Nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Ale ile lat po zakończonym stażu nauczyciel może złożyć sprawozdanie ze stażu? Czy np 4 lata to zakończonym stażu nauczyciel może złożyć dopiero sprawozdanie i wtedy dyrektor może wystawić ocenę pozytywną?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba zatrudniona w przedszkolu niepublicznym na stanowisku nauczyciela na czas określony ( 22.08.2017-31.05.2019) mogła rozpocząć staż 1 września 2018 r, skoro umowa kończy się w maju?Osoba ta otrzymała dyplom ukończenia studiów 13 września 2018 r. więc we wrześniu 2017 roku stażu nie rozpoczęła.
czy możliwe jest kontynuowanie stażu w innej placówce?
dziękuję za odpowiedź
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Ponawiam pytanie gdyż nie zgadzam się z odpowiedzią z 24.06.2019 gdyż nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego 01.09.2019 i rok i 9 miesięcy nie mija 31.05.2019 tylko 31.05.2020 przepisy przejściowe mówią o skróceniu dla tych osób stażu do 12 miesięcy czyli 31.08.2019 r. Kiedy w takim razie dokonać oceny pracy i który dyrektor powołuje komisję jeśli ten nauczyciel od 01.09.2019 r. przechodzi do innej placówki?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe