Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy prawa nie regulują szczegółów pracy szkoły.Statut szkoły publicznej powinien określać w szczególności: 1) nazwę i typ szkoły lub placówki oraz ich cele i...

PORADA PRAWNA

Na jakich zasadach uczeń pełnoletni może sam usprawiedliwić swoje nieobecności w szkole?

Przepisy prawa nie regulują szczegółów pracy szkoły.Statut szkoły publicznej powinien określać w szczególności: 1) nazwę i typ szkoły lub placówki oraz ich cele i zadania; 2) organ prowadzący szkołę; 3) organy szkoły lub placówki oraz ich kompetencje; 4) organizację szkoły; 5) zakres zadań nauczycieli oraz innych pracowników szkoły; 6) prawa i obowiązki uczniów, w tym przypadki, w których uczeń może zostać skreślony z listy uczniów szkoły.Statut określa obowiązki ucznia, z uwzględnieniem obowiązków w zakresie: 1) udziału w zajęciach edukacyjnych, przygotowywania się do nich oraz właściwegozachowania w ich trakcie, 2) usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciachedukacyjnych, 3) dbania o schludny wygląd oraz noszenia odpowiedniego stroju, 4) warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznychna terenie szkoły, 5) właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły orazpozostałych uczniów. Oznacza to, że zasady, o których mowa w pytaniu ustala szkoła w statucie, np. zapisami o terminach, wybranych sposobach (forma pisemna, ustna, telefoniczna) wraz z uzasadnieniem. Oświadczenia pełnoletniego ucznia podlegają ocenie nauczyciela i należy podkreślić, że nie każdy z powodów podany w oświadczeniu (usprawiedliwieniu) może stanowić obiektywne usprawiedliwienie nieobecności ucznia w szkole.

Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 60;  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.), w szczególności § 16b (np. zał. nr 2).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT