Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na nauczyciela emeryta zatrudnionego od 1.09.2011 r. do 31.08.2012 r.w wymiarze 9/18 został dokonany odpis na ZFŚS zgodnie z art. 53 KN jako pracownika oraz 5% pobieranej przez niego emerytury. Czy prawidłowo naliczono odpis? W lipcu br. nauczyciel ten będzie miał wypłacone świadczenie urlopowe zgodnie z KN. Wystąpił również z wnioskiem o dofinansowanie tzw. "wczasów pod gruszą". Czy należy mu się takie dofinansowanie?
Dla nauczyciela zatrudnionego i jednocześnie pobierającego emeryturę należało naliczyć odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tak jak podano w pytaniu, czyli jak dla nauczyciela oraz jak dla emeryta.
Jeżeli chodzi o świadczenia przyznawane z ZFŚS, to zgodnie z Ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie.
Regulamin przede wszystkim określa jakie osoby są uprawnione do korzystania z Funduszu. Ustawa wymienia podstawowy katalog takich osób:
Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
5) osoby uprawnione do korzystania z Funduszu - pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu,
Tak więc, osoby uprawnione z mocy ustawy to pracownicy i ich rodziny oraz emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny (inne osoby np. zatrudnione na umowę zlecenie, pracodawca może uprawnić w regulaminie).
W regulaminie również określa się rodzaje świadczeń socjalnych. Oprócz nauczycielskiego świdczenia urlopowego, gwarantowanego przez Kartę Nauczyciela, wszystkie inne świadczenia przeznaczone są dla wszystkich uprawnionych do korzystania z Funduszu osób. Pracodawca nie może ograniczyć niektórych świadczeń, np. "wczasów pod gruszą" dla określonej grupy osób, np. tylko dla pracowników pomijając emerytów albo tylko dla pracowników admnistracji i obsługi pomijając nauczycieli. Nie można też uzależniać przyznania świadczenia od np. długości trwania umowy czy też wymiaru etatu. Takie zapisy w regulaminie to dyskryminacja osób uprawnionych. Jedynym kryterium, jakim pracodawca może się kierować jest kryterium socjalne określone w ustawie:
Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
Zarówno więc emeryt, jak i nauczyciel czy inny pracownik szkoły powinien mieć zagwarantowane w regulamienie prawo do ubiegania się o wszystkie świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie będzie miał nauczyciel pensum, którego oddział będzie mieszany tj. będą 6-latki i 5-latki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce przedszkola przebywającej na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2015 do 31.08.2016 przysługuje urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest na zwolnieniu lekarskim od 26 września 2019 r. do 30 listopada 2019 r. poinformowała dyrektora, że wraca do pracy z dniem 1 grudnia 2019 r. Czy pracodawca może wystawić tej nauczycielce skierowanie na badania lekarskie kontrolne do lekarza medycyny pracy po zwolnieniu dłuższym jak 30 dni w czasie trwania tego zwolnienia np. 25 listopada 2019 r. , czy ten pracownik powinien je otrzymać dopiero z datą 1 grudnia kiedy już nie jest na zwolnieniu lekarskim? Jeśli ten pracownik wraca do pracy w poniedziałek i jest to pierwszy dzień po zwolnieniu lekarskim, pracodawca wręcza mu skierowanie na wykonanie badań kontrolnych to, czy ten pracownik może prowadzić zajęcia z uczniami? Co w sytuacji kiedy ten nauczyciel umówił się z lekarzem medycyny pracy na badania dopiero np. 3 grudnia 2019 r. (decyzja lekarza wcześniej nie ma możliwości przyjęcia tego pracownika), a lekarz dał mu skierowanie na badania do specjalisty i te badania trwają ok. 2 tygodni, czy nauczyciel ten powinien znajdować się w szkole (w godzinach swoich lekcji np. poniedziałek 6 godzin, wtorek – 4 godziny itd.) w pokoju nauczycielskim? Czy wynagrodzenie przysługuje w 100% płatne? Nauczycielce tej skończyły się badania okresowe 15 października 2019 r. kiedy jest na zwolnieniu lekarskim, czy dyrektor kierując tego pracownika na badania po zwolnieniu lekarskim powinien zaznaczyć również na skierowaniu badania okresowe ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wracam do pytania z 15.10.Nauczyciel który prowadzil zajęcia z techniki nie mając do tego kwalifikacji(zgoda kuratorium), zatrudniony jest w naszej placówce na podstawie mianowaniaod kilku lat,posiada wyksztalcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym:mgr teologii, lic. wych. fizycznego, kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki i gimn. korekcyjnej, stopień nauczyciela dyplomowanego. Czy slusznie za prowadzenie techniki traktowano go do celów placowych jak nauczyciela stażystę?Dziękuję za odpowiedz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W przyszłym roku szkolnym 2019/2020 w szkole podstawowej będzie funkcjonował tylko jeden oddział przedszkolny
(obecnie są dwa oddziały dzieci 5-letnich i 6- letnich). W związku z powyższym nie planuję jednego nauczyciela w arkuszu organizacyjnym. Nauczyciel z umowa na czas nieokreślony poprzez mianowanie i ponad 30 letnim stażem pracy. Nauczycielka planuje skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych. Czy nauczycielce należy się odprawa w związku z likwidacja oddziału. Proszę o podstawę prawną i procedurę rozwiązania stosunku pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe