Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na ostatnim posiedzeniu Rady Pedagogicznej wprowadziłam zarządzeniem dyrektora szkoły , zgodnie ze standardami kontroli zarządczej " Kodeks etyki nauczycieli". Wśród zebranych rozgorzała dyskusja odnośnie samego dokumentu, jak też nomenklatury ( chodziło o tytuł " Kodeks"). W efekcie okazało się,że część osób nie podpisała się pod zarządzeniem, oraz nie wypełniła" Oświadczenia o zapoznaniu się z Kodeksem".Czy w związku z powyższym, mogę poprosić osoby, które nie podpisały się o pisemne odniesienie się do zaistniałej sytuacji? Czy też umieścić pod podpisami adnotację, że dane osoby odmówiły podpisania zarządzenia dyrektora szkoły. Czy w związku z powyższym będę mogła egzekwować od tych Pań dostosowania się do w/w zarządzenia? Czy w końcu będę mogła wyciągnąć wobec nich jakieś sankcje?
Kontrolę zarządczą w szkole wprowadza dyrektor drogą zarządzenia, z którym zapoznaje pracowników, w tym nauczycieli. Pracownicy potwierdzają podpisem fakt zapoznania się z dokumentem. Jeśli nauczyciele odmawiają podpisania, dyrektor może zwrócić się z wnioskiem o pisemne uzasadnienie odmowy. Należy jednak podkreślić, że niepodpisanie zarządzenia przez nauczycieli nie oznacza jego anulowania, czy nieobowiązywania. Zarządzenie ma moc prawną, w związku z tym jego zapisy dyrektor egzekwuje z dniem jego obowiązywania.
Podstawa prawna:
1) Ustawa z 27.08.2009 r. o finansach publicznych,
2) Ustawa - Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź, czy szkołę zawodową można kończyć ponownie po ukończeniu zawodówki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jako dyrektor szkoły mam problem z nauczycielem, który wybitnie nie radzi sobie w klasie z uczniami. Jest to nauczyciel dyplomowany, anglista. Od rozpoczęcia roku szkolnego odbyłem trzykrotnie rozmowy, ale nie widać poprawy. Dzieci ignorują obecność nauczyciela, przeszkadzają, chodzą po pracowni, a ostatnio doszło nawet do okopania jednej z uczennic. Jedynym wyjściem byłoby wypowiedzenie umowy o pracę. Nigdy nie musiałem nikogo zwalniać. Nadmieniam, że rodzice zaczynają żądać zmiany nauczyciela. Proszę o procedury związane z wygaszeniem umowy tegoż nauczyciela.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rada Rodziców zwróciła się do dyrektora szkoły o udostępnienie zakresu obowiązków dyrektora i jego zastępców. Czy dyrektor ma obowiązek udostępnić te dokumenty?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam wątpliwość, czy poniższy wniosek jest rzeczywiście wnioskiem o udzielenie informacji publicznej, czy nie narusza prawa podmiotów gospodarczych zawartych w art.61 Konstytucji RP:
Wniosek
o udostępnienie informacji publicznej
Na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) wnoszę o udzielenie informacji publicznej dotyczącej poniższych zagadnień:
1. Czy na terenie placówki znajduje się sklepik szkolny, w którym uczniowie mogą się zaopatrzyć w artykuły spożywcze?
2. Jaki jest średni miesięczny koszt dzierżawy powierzchni pod sklepik szkolny w skali 12 miesięcy przez ajenta?
3. Czy szkoła posiada na swoim terenie maszyny vendingowe (automaty/ dystrybutory żywności)?
4. Jaki jest średni miesięczny koszt dzierżawy miejsca pod maszynę vendingową w skali 12 miesięcy?
5. Jaki jest średni miesięczny koszt opłaty za zużycie mediów (np. prąd, woda) przez dzierżawcę miejsca pod maszynę vendingową w skali 12 miesięcy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgłosił się do mnie rodzic tegorocznej absolwentki naszej szkoły z wnioskiem o następującej treści: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie zaświadczenia dla mojej córki (...), że nie pobierała do tej pory żadnych stypendiów w szkole podstawowej i opinii również o mojej córce (...) byłej uczennicy szkoły podstawowej w celu otrzymania stypendium. Obecnie uczęszcza do liceum (...)./podpis rodzica" Czy moim obowiązkiem jest wydać takie dokumenty?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe