Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na stanie placówki zatrudniony jest nauczyciel informatyki i j. niemieckiego, który przebywa od 8 lat na urlopie wychowawczym (2 dzieci). Jest to nauczyciel dyplomowany, posiadający umowę o pracę przez mianowanie. Placówka w tym czasie przeszła dwukrotne przeobrażenie. Najpierw w 2012 r. połączyła się z gimnazjum, następnie w 2019 r. stała się Zespołem Szkół, w skład którego weszła Specjalna Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi dla uczniów ze spektrum autyzmu, w tym z Zespołem Aspergera. Uczniowie są w normie intelektualnej. Na stanie placówki jest germanista z pełnymi kwalifikacjami (nauczyciel dyplomowany, umowa o pracę przez mianowanie jako nauczyciel j. niemieckiego), w tym ze studiami podyplomowymi w zakresie pracy z uczniami autystycznymi. Posiada kilkuletnią praktykę w pracy z ww. uczniami. Ponadto od grudnia 2020 r. został objęty szczególną ochroną stosunku pracy. Wiem, że nauczyciele j. obcych nie muszą mieć ukończonych studiów podyplomowych w zakresie pracy z uczniami ze spektrum autyzmu. Jest też zatrudniony nauczyciel mianowany z pełnymi kwalifikacjami do nauczania informatyki - posiada też studia podyplomowe w zakresie pracy z uczniami autystycznymi. Chciałabym rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem przebywającym na urlopie wychowawczym z dniem 31.08.2021 r. Z jakich przepisów powinnam skorzystać? Czy jest tez może inne rozwiązanie, np. etat świetlicy? Jednak przypominam, że ów nauczyciel nie ma kwalifikacji do pracy z uczniami autystycznymi.
Kwestia zwolnienia nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie w czasie korzystania przez niego z urlopu wychowawczego jest bardzo skomplikowana.
Ważne jest to, ze w przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania, a nie w drodze umowy o pracę. Ma to kolosalne znaczenie z uwagi na to, że w art. 1868 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320) statuuje zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego - do dnia zakończenia tego urlopu.
W zapytaniu wskazano, że dotyczy ono nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, a więc stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215) stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania.
Wynika z tego, ze przepisy ochronne wskazane powyżej nie maja zastosowania we wskazanym przypadku.
Wskazać należy, że stosownie do art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela dyrektor szkoły w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Dyrektor nie ma tu żadnego pola manewru. Nie posiadając godzin dla wszystkich nauczycieli musi kogoś zwolnić. Jak wskazano w zapytaniu nauczyciel przebywający na urlopie wychowawczym nie ma kwalifikacji wskazanych w § 15 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1289), który to wymaga od nauczyciela szkoły specjalnej ukończenia studiów podyplomowych, zakładu kształcenia nauczycieli lub kursu kwalifikacyjnego, w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów.
W ramach podsumowania stwierdzić należy, ze we wskazanej sytuacji możliwe jest zwolnienie nauczyciela korzystającego z urlopu wychowawczego, gdyż ma on „najsłabsze” kwalifikacje spośród wszystkich wskazanych w zapytaniu nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w związku ze zmianą ustawy karty Nauczyciela art 10a dotyczy również zatrudniania terapeutów np logopedy czy fizjoterapeuty, dyrektora niebędącego nauczycielem? i czy przepis ten dotyczy również zatrudniania w niepublicznych poradniach psychologiczno pedagogicznych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka, która od września b.r. przeszła na emeryturę kompensacyjną może w dalszym ciągu prowadzić społecznie zajęcia pozalekcyjne z dziećmi (kółko taneczne w wymiarze 1 godz. w tygodniu)? Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej i czy trzeba podpisać z nią jakąś umowę na działalność społeczną z dziećmi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy samodzielny referent w ramach awansu wewnętrznego może zostać zatrudniony na stanowisku głównego księgowego w gminnej jednostce budżetowej (szkole)? Jaka powinna być procedura awansu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa od 09.02.2017 do 28.06.2017 na urlopie macierzyńskim, natomiast od 29.06.2017 do 07.02.2018 na urlopie rodzicielskim. Ilość dni urlopu uzupełniającego, którego trzeba jej udzielić wynosi 56 dni. Szkoła jest z woj. pomorskiego i ferie zimowe w tym roku trwają od 29.01.2018 do 11.02.2018 r. Pytanie - Urlopu należy udzielić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, tj. od 08.02.2018? czy po feriach, tj. od 12.02.2018, ponieważ urlop uzupełniający nie może się pokrywać z urlopem bieżącym? Dodam, że pracownica, bezpośrednio po urlopie uzupełniającym, będzie chciała skorzystać z urlopu wychowawczego. Proszę o potraktowanie pytania jako pilnego.
- Czy nauczyciel, który kończył edukację wczesnoszkolną z arteterpaią licencjat i edukację wczesnoszkolną z językiem angielskim może pracować w przedszkolu jako nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz uczyć języka angielskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe